Artykuły

Wrocław. "Skrzypek na dachu" wraca do gmachu w Opery

Słynny musical z librettem Jospeha Steina, muzyką Jerry'ego Bocka i tekstami piosenek Sheldona Harnicka wznawia Opera Wrocławska.

To pierwsze wystawienie "Skrzypka na dachu" na scenie Opery. Od premiery w czerwcu 2002 roku, do tej pory "Skrzypek..." grany był albo w plenerze, albo w Hali Ludowej i obejrzało go 70 tysięcy widzów.

Dziś Adam Frontczak, adaptator spektaklu, stanął przed sporym wyzwaniem. - Staraliśmy się przenieść scenografię Ryszarda Kai, prezentowaną w Hali Ludowej - opowiada. -Ludność Anatewki zamieszka dwie strony scenicznej uliczki.

Przy domkach chodzić będą żywe kozy i kaczki - dodaje Adam Frontczak.

Musical "Skrzypek na dachu" oparty został na książce "Dzieje Tewjego Mleczarza" Szolema Alejchema. Premiera spektaklu odbyła się 22 września1964 roku na Broadwayu. Wzruszające dzieje żydowskich i rosyjskich mieszkańców małej Anatewki, rozgrywają się tuż przed rewolucją w 1905 roku. Niewątpliwie najbardziej znanym "Skrzypkiem..." jest film Normana Jewisona z Chaimem Topolem w roli Tewjego.

Do wrocławskiego przedstawienia scenografię stworzył Ryszard Kaja, malarz, grafik i scenograf. - To bardzo chagallowska wizja kończącego się małego świata - opowiada Adam Frontczak. Ewa Michnik, sprawująca kierownictwo muzyczne i dyrygująca muzykami na zmianę z Tomaszem Szrederem, mówi, że tym razem Ryszard Kaja wymyślił, jak zmienić konstrukcję domów w Anatewce, do których ich mieszkańcy będą wchodzić. W Hali Ludowej pokazał tylko ściany, bo domy nie miały wnętrz.

- Realizacja daje ogromne możliwości zaprezentowania filozoficznej opowieści - mówi Bogusław Szynalski, grający Tewjego.

Konsultantem muzycznym wrocławskiego "Skrzypka..." jest Leopold Kozłowski, pianista, kompozytor i dyrygent, zwany ostatnim klezmerem Galicji. - Obiecał, że przyjedzie na majowe spektakle. Najważniejsze, byśmy stali się autentyczną żydowską kapelą, a nie wystawili opery - deklaruje Ewa Michnik.

Główne role zagrają: Maciej Krzysztyniak i Bogusław Szynalski (na zmianę kreujący Tewjego), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak i Jolanta Żmurko (na zmianę grające jego żonę Gołdę), Dorota Dutkowska i Anastazja Lipert (Cajtla), Katarzyna Haras i Joanna Moskowicz (Hudel), Marta Brzezińska, Małgorzata Węgrzyn-Krzyżosiak (Chawa), Piotr Bunzle, Marcin Klarman (Motel), Jacek Jaskuła, Łukasz Rosiak (Perczyk), Barbara Bagińska (Jenta), Adam Czermak (Skrzypek).

Najbliższe spektakle: 29, 30 i 31 grudnia, 1 stycznia o godz. 18, 4 i 5 stycznia o godz. 19, 6 stycznia o godz. 17. Bilety kosztują od 30 do 250 zł (na sylwestrowy spektakl od 50 do 300 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji