Artykuły

Teatr Kameralny w Paryżu

Siódmy grudnia, godz. 20. W słynnej sali Cortot w Paryżu, przy pełnej widowni, szczeciński Teatr Kameralny daje teatralno-muzyczne przedstawienie pt. "Prawo do dzieciństwa". Autorką tekstu jest Patrycja Fessard, muzyki natomiast Piotr Moss. Całość reżyseruje Michaf Janicki relacjonuje Marek Osajda w Kurierze Szczecińskim.

Paryska premiera tego spektaklu jest najzupełniej zrozumiała, bo integralnymi uczestnikami spektaklu są francuscy muzycy, a znany i ceniony polski kompozytor Piotr Moss od wielu lat mieszka we Francji, podobnie zresztą jak autorka Patrycja Fessard. Swoją cegiełkę do powstania spektaklu dołożyła też ambasada Francji w Polsce.

- Spotkaliśmy się z Piotrem Mossem dwa miesiące przed ogłoszeniem przez polski Sejm Roku Korczaka. Ja chciałam napisać esej o dzieciach i dzieciństwie, a on muzykę, nazwijmy to, polsko-żydowsko-klezmerską. Chcieliśmy połączyć jego pracę z moją, ale jeszcze nie wiedzieliśmy jak. Decyzja Sejmu nam w tym pomogła. Przy pisaniu tekstu "Prawo do dzieciństwa" wykorzystałam dwa rodzaje dokumentów. To były przetłumaczone na francuski dokumenty biograficzne, które uzyskałam z Francuskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, i nieznane dotąd w Polsce dokumenty na jego temat - mówi Patrycja Fessard.

Postrzega ona Korczaka jako człowieka, który dla dzieci poświęci! cale swoje życie osobiste i zawodowe, aż po śmierć. Ten "laicki święty" jest dla niej człowiekiem światła wśród bolesnej historii XX wieku.

- Zależało nam na tym, by okrucieństwo epoki, w której żył Korczak, połączyć z aktualną sytuacją dzieci. To bardzo trudne i bolesne tematy, dlatego założyliśmy sobie, że będzie je łagodziła muzyka Piotra Mossa, by były łatwiejsze do zniesienia. Korczak niesie uniwersalny przykład humanizmu i walczy z demonem "przebranym w skórę zwykłych ludzi, obojętnych na bliźniego i zamykającego wrota wyobraźni" - dodaje autorka sztuki.

Spektakl zbudowany jest z dziesięciu scen z różnych okresów życia Janusza Korczaka. Autorka próbuje oddać w nich z jednej strony realia i atmosferę epoki, z drugiej - przemyślenia wielkiego pedagoga.

"Nie mamy środków materialnych, aby pomóc wielu nieszczęśliwym dzieciom, lecz możemy zmienić mentalność ludzi i w ten sposób uratować ich więcej" - mówił Korczak. A autorka z kolei stawia pytanie: czy te słowa na początku XXI wieku są wciąż aktualne?

Wyprodukowanie tego polsko-francuskiego przedstawienia było możliwe dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, ambasady Francji w Polsce i prywatnych mecenasów, w tym szczecińskiej firmy EPA (Jarosław Mroczek, Tomasz Adamski). Honorowy patronat nad premierą "Prawa do dzieciństwa" w Paryżu objął ambasador RP we Francji Tomasz Orłowski. Mistrzem ceremonii podczas premiery we Francji był Paweł Zwierz, a całość przedsięwzięcia wziął pod swoje skrzydła radca-minister Piotr Turzański.

W roli Korczaka, bardzo udanie, wystąpił Paweł Adamski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji