Artykuły

Puławy. Premiera "Źródła"

Nieprawdopodobne ale prawdziwe. W sobotę [13 sierpnia], w kościele WNMP w Puławach premiera spektaklu "Źródło".

Jeden z najlepszych polskich mimów. Założyciel słynnego Teatru Wizji

i Ruchu. Twórca kultowych spektakli: "Burza" i "Malczewski". Jerzy Leszczyński wrócił do Puław.

Najpierw pracował we wrocławskim Teatrze Pantomimy "Gest". Potem przez trzy lata uczył się tańca od Henryka Tomaszewskiego. To, czego się nauczył przekazuje swoim uczniom.

W 1969 r. przyjechał do Puław. Zrobił spektakl oparty na Norwidzie. Zatańczył "Bema pamięci żałobny rapsod". Publiczność oszalała z zachwytu. W Domu Chemika znalazł dobre warunki do pracy i fanów na widowni.

- Wyrzucono mnie z Puław. Po linii partyjnej. Po tekście w "Polityce". Napisano, że Leszczyński wypiął dupę na rewolucję. Zawsze marzyłem, żeby tu wrócić. Wróciłem. Do źródła. Jestem szczęśliwy - mówi Leszczyński.

Powrót do Puław to najpierw powrót do Norwida. I do "Żałobnego rapsodu". W spektaklu "Źródło" usłyszymy słowa Norwida. I muzykę Niemena. W surowym wnętrzu puławskiej świątyni zbudowanej w kształcie rotundy zobaczymy kilkunastu młodych aktorów. W białych kostiumach. Zderzonych z kamienną posadzką.

O czym jest "Źródło"? - O miłości. Która różne ma oblicza. O pielgrzymowaniu do jej źródeł. I o pielęgnacji miłości w sobie - uśmiecha się zagadkowo Leszczyński. Dlaczego spektakl w kościele?

- Puławska rotunda zawsze mnie fascynowała. Ma niezwykłą akustykę. I architekturę. Dodałem biel kostiumów. I światło. Jest misterium - mówi Leszczyński.

- To jest spektakl o pielgrzymowaniu. Także o Ojcu Świętym. Leszczyński bardzo przeżył jego śmierć. I z pokorą będzie chciał o tym opowiedzieć - mówi ks. Janusz Gzik, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Puławach.

Pierwsze spektakle: sobota, 13 lipca, godz. 20; niedziela, 14 lipca, godz. 22 i poniedziakk, 15 lipca, godz. 20. Bilety do nabycia w Domu Chemika w Puławach. Spektakle w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, id. Aignera w Puławach.

Jerzy Leszczyński - scenarzysta, reżyser, aktor mim. Uczeń Henryka Tomaszewskiego. W 1969 r. założył słynny Teatr Wizji i Ruchu. Spektakle: "Malczewski", "Burza", "Ostatnie cztery minuty". Twórca i pedagog metody teatralnej polegającej na zintegrowaniu pantomimy, baletu, modem dance, światła i muzyki. Zaliczany do kilkunastu najlepszych choreografów na świecie. Zrealizował 28 pełnowymiarowych spektakli, 5 filmów fabularny ch i 22 widowska telewizyjne w Polsce i na świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji