Artykuły

Cieszyn. Cenna nominacja dla Bogdana Słupczyńskiego

Kapituła Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia nominowała do tegorocznego wyróżnienia Bogdana Słupczyńskiego wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Współistnienia Kultur "Sałasz".

Pochodzący z Bielska-Białej Bogdan Słupczyński to aktor i reżyser. Do Cieszyna przeniósł się pod koniec lat 90. Z żoną Katarzyną utworzył tam Cieszyńskie Studio Teatralne oraz Stowarzyszenie na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur "Sałasz".

Obie te organizacje są ze sobą związane, "Sałasz" tworzą aktorzy CST. Wystawiają w całej Polsce spektakle inspirowane kulturą pogranicza. Dzięki temu udaje się zebrać pieniądze m.in. na warsztaty teatralne dla dzieci z Bieszczad.

- Od samego początku, od 1999, nasza praca wiązała się z pograniczem wschodnim. Przy realizacji naszego pierwszego spektaklu "Wschodzenie" na motywach "Dziadów" Mickiewicza chcieliśmy się oprzeć na współczesnym pograniczu. Wykorzystaliśmy nasze obserwacje z wypraw do wsi Michniowiec i Bystre w Bieszczadach - tam byliśmy świadkami zmian przekształceń społecznych - nasze obserwacje wpletliśmy w spektakl. W ten sposób kształtowała się nasza tożsamość teatralna i artystyczna - bardziej czujemy i rozumiemy tę stronę kulturową Polski i myślę, że z tego powodu nas tu ciągnie. Z racji różnych powiązań rodzinnych, przyjaźni, część działań przeniosła się tutaj, od poznania jednego, drugiego człowieka, trafiliśmy do Poraża, a potem do Morochowa. A Cieszyn, w którym mieszkamy, ma inną tradycję i przeszłość historyczną, jest "syty" - działań artystycznych, teatru etc. - tłumaczył w zeszłym roku Słupczyński w rozmowie z portalem bieszczady.pl przy okazji Festiwalu Teatralnego Morochów/Mopoxib 2011 organizowanego przez "Sałasz".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji