Artykuły

Gdańsk. Wystawa o Zbyszku Cybulskim w Bibliotece PAN

5 listopada w Bibliotece Gdańskiej PAN odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Zbigniew Cybulski". W dniu wernisażu wybitnego aktora wspominać będą m. in. osoby związane z dawnym gdańskim teatrem studenckim Bim-Bom.

Legenda polskiego kina, fenomen aktorski, który przemieniał własne uczucia w role, idol swego pokolenia, obiekt uwielbienia i naśladowania, postać kultowa...

Zbigniew Cybulski to nie tylko utalentowany aktor filmowy ("Popiół i diament", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Jak być kochaną", "Zbrodniarz i panna", "Giuseppe w Warszawie" i in.), ale także wspaniały aktor teatralny przede wszystkim gdańskiego Teatru "Wybrzeże" oraz twórca studenckiego kabaretu Bim-Bom. Zaraz po studiach w krakowskiej PWST razem z grupą świeżo upieczonych absolwentów krakowskiej szkoły teatralnej przyjechał pod opieką Lidii Zamkow do Gdańska, gdzie zadebiutował w Teatrze "Wybrzeże" w 1953 roku w sztuce "Intryga i miłość" F. Schillera. Rok później powstał teatrzyk Bim-Bom. W teatrze "Wybrzeże" Cybulski grał do 1960 roku, po czym przeniósł się do Warszawy. W tym samym roku Bim-Bom dał ostatnie przedstawienie. Wystawa pokazuje ten właśnie gdański - pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy okres twórczości Zbigniewa Cybulskiego. Udało się zebrać w jednym miejscu bardzo rozproszone materiały dotyczące działalności aktora w Teatrze "Wybrzeże", jak również wiele nieznanych dotąd dokumentów z czasów działalności teatrzyku Bim-Bom, które udostępniły na wystawę osoby związane z Bim-Bomem.

Zapraszamy na spotkanie z byłymi członkami teatrzyku Bim-Bom, które odbędzie się 5.11.2012, w poniedziałek o godzinie 12.15, w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24 w Gdańsku. Zaraz po nim nastąpi otwarcie wystawy, która potrwa do 21.12.2012.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x