Artykuły

Olsztyn. Jaracz przed wielkim remontem

- Jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze prace remontowe - mówi Beata Ochmańska, wicedyrektor Teatru im. S. Jaracza. Wczoraj [27 lipca] wojewoda podpisał umowę o dofinansowanie projektu odnowienia budynku.

Budynek Teatru Jaracza, który powstał 80 lat temu, tak naprawdę nie zaznał jeszcze nigdy kapitalnego remontu. Lata samo-wolki budowlanej zrobiły tu swoje. W epoce PRL teatr zdominowała płyta pilśniowa, która wyparła dębowe szatnie i garderoby. Duża sala utraciła scenę obrotową, orkiestron zasłaniany jest deskami, a kurtyna działa na korbkę.

Dzięki umowie o dofinansowanie projektu odnowienia zabytkowego budynku, podpisanej wczoraj przez wojewodę Stanisława Szatkowskiego, jest szansa, że w ciągu czterech lat teatr całkowicie zmieni oblicze.

W oparciu o archiwa

- Rozpisujemy w tej chwili pierwsze przetargi na prace remontowe - mówi Beata Ochmańska. - Już jesienią ruszymy z remontem stolarni znajdującej się obok teatru. Tam powstanie siedziba Studium Aktorskiego z prawdziwego zdarzenia. Znajdą się w niej min. sale wykładowe i sale prób.

Drugim etapem remontu, który rozpocznie się w przyszłym roku, będą prace na dużej scenie, prowadzone w oparciu o archiwalne dokumenty, które pozwolą odtworzyć częściowo jej pierwotny wygląd.

- Uruchomimy nieczynną od 20 lat scenę obrotową, orkiestron, zapadnię - wylicza Ochmańska. - Czeka nas także remont widowni, sceny kameralnej i elewacji budynku.

Sprawdzone plenery

Prace nie oznaczają jednak ograniczenia działalności artystycznej teatru. W nadchodzącym sezonie czeka nas 14 premier na trzech scenach.

Spektakle będziemy oglądać m.in. na scenach sprawdzonych podczas festiwalu "Na pomostach" czyli w budynkach przy ul. Gietkowskiej, scenach plenerowych oraz pomieszczeniach Centrum Edukacji i Inicjatyw

Kulturalnych - mówi wicedyrektorka.

Gruntowny remont Teatru im. Stefana Jaracza będzie kosztował 13,5 mln zł, i zostanie częściowo sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 75 procent tej sumy będzie pochodzić z funduszy Unii, reszta to środki samorządowe.

Po niemiecku i po polsku .

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie został zbudowany w roku 1925 przez Niemców jako pomnik zwycięstwa w plebiscycie. Dobre warunki akustyczne umożliwiały wystawianie oper i operetek, które cieszyły się największym powodzeniem publiczności. Po II wojnie światowej 17 listopada 1945 roku działalność polskiej sceny zainaugurowano w spartańskich warunkach - w budynku zdewastowanym, pozbawionym ogrzewania, bieżącej wody, szyb i całego zaplecza teatralnego. Mimo to, pamiętnego wieczoru, gdy uszyta z worków kurtyna poszła w górę, ze sceny po raz pierwszy od 1925 roku, padło polskie słowo. W ciągu 64 sezonów przygotowano około 600 premier.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji