Artykuły

Bardzo kulturalne współtworzenie

Wspóltura to nowy twór, który póki co rozkręca 21 instytucji, inicjatyw i grup artystycznych. Jednak może być ich więcej. Wspolturę tworzy póki co 21 podmiotów. Część z przedstawicieli instytucji i organizacji była obecna na pierwszej wspólnej konferencji prasowe], która odbyła się w czwartek w białostockim Teatrze Dramatycznym, który jest pomysłodawcą inicjatywy - pisze Urszula Krutul w Gazecie Współczesnej.

Takiej inicjatywy w Białymstoku brakowało. Wspóltura to coś, o czym przez lata myślało wielu twórców, artystów i instytucji kulturalnych. I w końcu udało się myślenie wprowadzić w czyn, a Wspóltura zaczyna działać.

Ideą inicjatywy jest współpraca artystyczna, merytoryczna oraz organizacyjna pomiędzy instytucjami zajmującymi się kulturą, sztuką i edukacją. I to nie tylko w Białymstoku, ale też w całym województwie podlaskim. W założeniach Wspóltury jest też promowanie inicjatyw lokalnych w Polsce i na świecie.

- Wspóltura powstała z głodu działania i wspólnego spotkania - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, nowa szefowa Teatru Dramatycznego, a zarazem pomysłodawczyni inicjatywy. -Jeżeli będziemy mieć pasję i chęć współdziałania to uda się Wspolturę utrzymać i, co więcej, rozwijać. To ważne, ponieważ bez kultury nie można stworzyć wspólnego, demokratycznego społeczeństwa.

Pomysłów na współdziałanie już jest sporo. Różnorakie warsztaty, inauguracje sezonu, koprodukcje artystyczne i edukacyjne, to tylko niektóre z nich. Ma też powstać mapa kulturalna i harmonogram imprez. To drugie po to, żeby ograniczyć kolidujące ze sobą terminy, tak aby mieszkańcy mieli szansę uczestnictwa w jak największej liczby wydarzeń kulturalnych w mieście i okolicach.

- Dzięki współpracy możemy zbudować ciekawszą ofertę kulturalną - zapewnia Cezary Mielko z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. - Będziemy się dzielić potencjałem. I to nie na zasadzie konkurencji, ale współpracy. Razem będziemy mogli stworzyć nowe projekty, jak na przykład noc kultur, łączącą wszystkie jednostki i podmioty artystyczne.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie instytucje zaczną robić nagle to samo. Zachowana zostanie ich autonomia i swoisty charakter. W każdej chwili do Wspóltury mogą się też dołączyć nowe podmioty. Lista członków jest bowiem otwarta i może ulegać zmianom.

- Białostockiemu Ośrodkowi Kultury inicjatywa współpracy jest znana od dawna - dodaje Grażyna Dworakowska, szefowa BOK. - Inne instytucje kultury pomagają nam przy tworzeniu naszych największych imprez, jak Dni Sztuki Współczesnej, czy festiwal filmowy Żubroffka. Wspóltura to bardzo ważna i bardzo interesująca inicjatywa. Podejmujemy współpracę z Teatrem Dramatycznym z ogromną radością.

I to właśnie m.in. BOK i Teatr Dramatyczny wspólnie otworzą sezon już w przyszłym tygodniu festiwalem Inny Wymiar.

Wspolturę tworzą

Póki co Wspolturę tworzy 21 podmiotów: Teatr Dramatyczny (pomysłodawca), Białostocki Teatr Lalek, Teatr TrzyRzecze, Białostocki Ośrodek Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Galeria Arsenał, Galeria im, Sleńdzińskich, Festiwal Up To Datę, Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Klub Metro, DanceOFFnia, Festiwal Bia-łysztuk, Białystok Pozytywne Wibracje Festival, Fundacja Audiodeskrypcja, Fundacja Pogranicze Sejny, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie, Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", Stowarzyszenie Szukamy Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji