Artykuły

Lublin. Janusz Opryński o 17. Konfrontacjach Teatralnych

Dużo młodych teatrów, nowe gwiazdy, wśród nich objawienie ostatnich sezonów w Rosji, do tego odmienione, nowoczesne logo i strona internetowa - festiwal Konfrontacje Teatralne z nową energią zabiera się do kolejnej edycji. Efekty zobaczymy w październiku.

- To będzie atak młodej narracji o świecie. Zobaczymy młodą Rosję, młodą Polskę, młodą Białoruś - zapowiada szef Konfrontacji Janusz Opryński. Wydarzeniem festiwalu będą na pewno spektakle teatru post z Sankt-Petersburga. Założyciel teatru post i reżyser przedstawień oraz wykonawca jednego z nich Dmitry Volkostrelov już uznawany jest za jednego z najbardziej interesujących twórców współczesnego teatru w Rosji, choć swą grupę założył w ubiegłym roku i występuje z nią na scenach alternatywnych, m.in. w klubach. Artyści z teatru post nie korzystają z mecenatu państwowego, grają wyłącznie autorów współczesnych, w tym dobrze znanego w Polsce Iwana Wyrypajewa. Rosyjscy krytycy piszą o Volkostrelovie jak o objawieniu, a polscy widzowie spektakle tego reżysera zobaczą po raz pierwszy właśnie w Lublinie. Teatr post przyjeżdża do nas z dwoma przedstawieniami: "Zamknięte drzwi" i "Jestem wolny".

Janusz Opryński podkreśla też, że atutem Konfrontacji jest lokalność, stąd bardzo mocna reprezentacja lubelskich spektakli w programie. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia, jakie tu w ostatnich sezonach powstały, m.in. "Braci Karamazow" Teatru Provisorium, "Komornicką" Sceny Prapremier InVitro, a także kilka spektakli Pawła Passiniego ("Turandot", "Zwierzątka, małe zwierzenia", "Kukła. Księga blasku"). Paweł Passini, najbardziej uznany w Polsce i za granicą lubelski reżyser, świętuje właśnie 10-lecie pracy artystycznej i 5-lecie neTTheatre stąd tak duży jego udział w lubelskiej części festiwalu. Jubileuszowym akcentem jest także koncert Passini i przyjaciele, w którym reżyser spotka się z zaprzyjaźnionymi muzykami.

Konfrontacje to od trzech lat także spektakle teatru tańca, prezentowane pod marką MAAT Festiwal. W tym roku publiczność zobaczy cztery spektakle - trzy Tomasza Bazana oraz jeden przygotowany przez Daisuke Yoshimoto. Obok przedstawień prowadzone będą też warsztaty i dyskusje z krytykami. Po raz ostatni zobaczymy MAAT Festiwal w tej formule. Od przyszłego roku przekształca się w całoroczny międzynarodowy program rezydencjalny.

Ważną częścią Konfrontacji teatralnych jest nowy projekt Zapaleni.org, który ma wciągnąć w działania artystyczne osoby wykluczone. Na pierwszy ogień poszedł Szekspir - jego "Sen nocy letniej" przygotowują więźniowie z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. - W przyszłości chcemy pracować nie tylko z więźniami, ale też innymi wykluczonymi, np. bezdomnymi, niepełnosprawnymi - mówi Dariusz Jeż, koordynator projektu Zapaleni.org.

Więźniowie zagrają Szekspira w trakcie Konfrontacji, a spektakl połączony będzie z galą, w trakcie której po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda im. prof. Zbigniewa Hołdy, przyznawana przez Stowarzyszenie jego imienia. Uhonorowana nią zostanie osoba, która angażuje się w obronę praw człowieka i działa na rzecz wykluczonych. Prof. Hołda był prawnikiem, doradcą Solidarności, pracował nad dostosowaniem polskiego prawa i więziennictwa do standardów europejskich. Bezinteresownie pomagał ludziom potrzebującym pomocy prawnej. Nagroda jego imienia będzie przyznawana co roku, nad projektem statuetki pracuje związany z Lublinem artysta Tomasz Bielak.

Festiwal Konfrontacje teatralne będzie trwał od 13 do 20 października.

Ma być nieprzewidywalnie

Odmienionej, 17. już edycji festiwalu towarzyszyć będzie nowe logo i odpalona wczoraj o 13.08 strona internetowa. Przygotowali ją lubelscy artyści z grupy pod nazwą kilku. Logo wpisuje się w pole kwadratu. - Litery nawiązują do cyrylicy, ale też do liternictwa z początku XX wieku, gdy dużo eksperymentowano - mówi Robert Zając z grupy kilku i dodaje: - Pozwoliliśmy sobie na pewną drapieżność i nieprzewidywalność, bo to nie jest znak dla pralek automatycznych. To ma być otwarta forma, coś co pozwala eksperymentować.

Jakie możliwości graficzne daje nowe logo i jak wygląda nowa strona festiwalu można zobaczyć na: www.konfrontacje.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji