Artykuły

Edynburg. Polacy na olimpiadzie

Od jutra w Edynburgu wielki przegląd polskiej kultury. Aż pięć tygodni potrwa Polska Arts in Edinburgh 2012, część Olimpiady Kulturalnej związanej z igrzyskami w Londynie. Na czterech festiwalach współorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza odbędzie się w sumie 180 wydarzeń: koncerty muzyki poważnej i jazzowej, spektakle teatralne, performance, pokazy filmowe, wystawy i inne.

Na początek koncerty Polaków na Edinburgh Jazz and Blues Festwal. Już jutro wystąpi Aga Zaryan, w kolejne dni zagrają: trio pianisty Marcina Wasilewskiego, kwartet saksofonisty Macieja Obary, a na koniec prominenci warszawskiej alternatywy- Profesjonalizm, sekstet pianisty Marcina Maseckiego, oraz Mitch & Mitch with their Incredible Combo. Zwłaszcza ci ostatni w szerokim, dziewięcioosobowym składzie mogą zaskoczyć widzów mieszaniną popu, country, jazzu, muzyki filmowej, japońskiej, włoskiej i Bóg wie jakiej jeszcze.

Pod koniec sierpnia w ramach Festival Club odbędzie się kolejna tura pięciu koncertów. Bohaterem będzie gitarzysta Raphael Rogiński, który wystąpi aż cztery razy. Solo zinterpretuje muzykę żydowskiego teatru lalkowego, z zespołem Al te Zachen wykona chasydzki surf rock, a razem z grupą Wovoka - rdzenne amerykańskie bluesy Blind Willie Johnsona. Do tego zagra z Cukunft badającym i rozwijającym muzykę żydowską z Polski przełomu XIX i XX wieku. W każdym z tych zespołów towarzyszą mu doskonali muzycy. Na dokładkę drugi edynburski koncert da Profesjonalizm.

W ramach International Edinburgh Festival bohaterami polskiej drużyny będą Karol Szymanowski (w wykonaniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej) oraz Witold Lutosławski (Cleveland Orchestra). Symfoniami i oboma znakomitymi koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego będzie dyrygował słynny Walerij Giergijew. Koncert fortepianowy oraz Koncert na orkiestrę Lutosławskiego poprowadzi Franz Welser-Möst. Tyle do słuchania.

Na otwarcie wiekowego International Edinburgh Festival łączącego muzykę z teatrem 11 sierpnia zostanie wystawiony "Macbeth: 2008" Grzegorza Jarzyny. Będzie to także premiera wydania tego spektaklu na DVD, pod pierwotnym tytułem "Macbeth: 2007'. To radykalna aktualizacja Szekspirowskiego dramatu, do którego reżyser dopisał sceny i dialogi, przeniósł akcję we współczesność, w której polscy żołnierze giną na wojnach toczących się tysiące kilometrów od granic kraju.

Najbogatszy jest jednak program polskiej części festiwalu Fringe. Na początek spektakl "Makbet - Kim jest ten człowiek we krwi?" [na zdjęciu] Teatru Biuro Podróży oraz "Lost in Details" tancerki Aleksandry Borys. Aż dziesięć wydarzeń jest planowanych w Summerhall. Będą to m.in. projekty Wojtka Ziemilskiego, spektakle Teatru ZAR, Pieśń Kozła, Komuna// Warszawa, neTTheatre, Usta Usta Republika. Premierowe spektakle to "Pieśni Leara" Teatru Pieśń Koda w reż. Grzegorza Brala i "Kukla Księga blasku" neTTheatre w reż. Pawła Passiniego.

W ramach Fringe'u odbędzie się "retrospektywa" Teatru Biuro Podróży, który właśnie w Edynburgu zdobył swoje pierwsze międzynarodowe nagrody. Ich wyróżniony tu w 1995 roku spektakl "Carmen Funebre" wróci do Edynburga 14 sierpnia, a dochód z biletów zostanie przekazany Amnesty International. Oprócz tego Teatr Biuro Podróży pokaże wymienionego już "Makbeta..." oraz plenerowe przedstawienie science fiction "Planeta Lem" przygotowane w koprodukcji z IAM z okazji polskiej prezydencji w UE. Z kolejną wersją "Macbetha" wystąpi Teatr Pieśń Kozła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji