Artykuły

Silna alternatywa

Lubelski spektakl "Do piachu" najlepszy w rankingu "Teatru". - Cieszymy się. Chociaż wiem, że jedna fotka ze spektaklu w popularnym piśmie kobiecym znaczy dla potencjalnej publiczności więcej niż wygrana w rankingu miesięcznika "Teatr" - mówi Janusz Opryński z teatru Provisorium w Lublinie.

Spektakl "Do piachu" według Tadeusza Różewicza przygotowany przez Provisorium i Kompanię Teatr został przez miesięcznik "Teatr" uznany za "najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego" w sezonie 2003/2004. Swój ranking "Teatr" zbudował na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 17 krytyków.

- Wszystkie nagrody cieszą, bo doceniają nasz wysiłek - mówi Janusz Opryński, który spektakl współreżyserował z Witoldem Mazurkiewiczem (Kompania), dodając jednak, że nie do końca wiadomo, czego dowodem są rankingi. - Uważam, że dziś inteligencja nie śledzi zjawisk teatralnych, co kiedyś było normą. Inteligencja kiedyś czytała "Teatr". A teraz? Jedna fotka we "Wprost" albo w poczytnym kolorowym piśmie dla pań niezaprzeczalnie przekłada się na widownię. Ranking "Teatru" przekłada się tylko na środowisko teatralne - wyjaśnia Opryński. Uważa, że zaszufladkowanie spektaklu do kategorii "alternatywy", jest dyskusyjne.

Dlatego najbardziej chyba cieszy go wygrana w organizowanym przez ministerstwo kultury konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Było to zwycięstwo nad 70 teatrami, w tym bodaj wszystkimi repertuarowymi w Polsce. Czyli konkurs wygrany w doborowym towarzystwie, gdzie działało obiektywne sito dwóch komisji kwalifikacyjnych. Kwintesencją tych sukcesów były pokazy "Do piachu" w Teatrze Narodowym. - Nie myślałem, że tam kiedyś zagramy. Słowo "dziękuję" słyszane po spektaklu od Ignacego Gogolewskiego, od Jana Englerta to wielka chwila. Ci ludzie znają teatr od kuchni, wszystkie jego dobre i złe strony, są jak żabie oczy: wszystko widzą - dodaje Opryński. Ranking "Teatru" potwierdza, że Lublin wciąż może być dumny i chwalić się swoimi teatrami, wywodzącymi się z szeroko rozumianego nurtu alternatywy. Obok "Do piachu" w kilku kategoriach głosowano na "Elektrę" Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, podkreślając doniosłość tego spektaklu, reżyserię, aktorstwo i muzykę. Zauważono także "Odchodzi" Sceny Plastycznej KUL. "Do piachu" otrzymało nominacje też m.in. w kategorii "najlepsze przedstawienie", "najlepsza adaptacja teatralna", "najlepsza scenografia" (autorstwa Jerzego Rudzkiego) i "najlepsza muzyka" (Borys Sommerschaf na lirze korbowej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji