Artykuły

Komunikuję się z ludźmi

- Dla mnie osobiście czytanie jest to pewnego rodzaju trening techniki mówienia, układania frazy, doszukiwania się sensu w tym, co czytam - mówi ZBIGNIEW ZAPASIEWICZ, aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Magdalena Gorlas: - Czy już wcześniej nagrywał pan "perły literatury" na płyty CD?

Zbigniew Zapasiewicz:- Wcześniej, w taki właśnie sposób przeczytałem i nagrałem wiele książek, chociażby dla biblioteki dla niewidomych w Warszawie. Dla prywatnej agencji nagrałem "Lalkę" Bolesława Prusa. Poza tym, mam ogromne doświadczenie w czytaniu w radio. I nie była to tylko interpretacja prozy, ale również poezje.

- Czy to jest trudne zadanie dla aktora, czy po prostu kolejne zlecenie?

- Jeżeli chce się dobrze wykonać swoją pracę, to zawsze wiąże się to z pewnymi trudnościami. Sprzątanie ulicy również. Po to, żeby być dobrym informatykiem, także trzeba pokonywać trudności. Każdy zawód niesie je za sobą. Jeżeli chodzi o czytanie literatury przez aktora to mając takie doświadczenie jak ja nie jest to jakimś szczególnym wysiłkiem. Traktuję to jak naturalny element wykonywanego przeze mnie zawodu.

- Czym dla pana jest czytanie prozy?

- Mam nadzieję, że w ten sposób dobrze komunikuję się z ludźmi. Bardzo wiele osób woli słuchać niż czytać. Dla mnie osobiście jest to pewnego rodzaju trening techniki mówienia, układania frazy, doszukiwania się sensu w tym, co czytam. Po prostu lubię ten element swojej pracy.

Na zdjęciu: Zbigniew Zapasiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji