Artykuły

Gdynia. Don Kichot na nowej Scenie Letniej

Przygotowana z rozmachem premiera "Don Kichote'a" Cervantesa, inaugurująca miesiąc hiszpański, oraz montaż nowej platformy scenicznej to dwa najważniejsze wydarzenia tegorocznego sezonu na Scenie Letniej w Orłowie. Pierwszy spektakl odbędzie się tam już w czwartek [30 czerwca].

Scena Letnia Teatru Miejskiego zainaugurowała swoją działalność w roku 1996 - tak więc tegoroczny sezon jest jubileuszowy, już dziesiąty w jej historii. Scena umiejscowiona jest wyjątkowo malowniczo; obejmuje fragment plaży zaraz obok molo w Gdyni Orłowie i wbudowane w klif dawne łazienki, które stanowią obecnie jej zaplecze socjalne; znajdują się w nich między innymi garderoby dla artystów. - Scena Letnia to niezwykłe zjawisko w skali całego kraju. Ma niepowtarzalny klimat, widowiska tam pokazywane nabierają dzięki otoczeniu unikatowego charakteru - mówi Jacek Bunsch, dyrektor Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni.

Bez "wakacyjnych" spektakli

Pewnym problemem jest przestrzeń Sceny Letniej; plaża tam jest wyjątkowo wąska, z jednej strony ograniczona morzem, z drugiej budynkiem dawnych łazienek, wtopionym w stromą skarpę. Lecz i na to znalazło się rozwiązanie - Zamówiliśmy w stoczni platformę, która będzie pełniła funkcję sceny - mówi z dumą Jacek Bunsch. - Ma ona wymiary 11 na 13 metrów, tylko jej fragment będzie zamontowany na piasku, reszta będzie wychodziła nad wodę. Powinna być już zamontowana w trakcie najbliższego weekendu. Oczywiście platforma będzie co roku po zakończeniu lata demontowana.

Większość scen działających w sezonie letnim przygotowuje lżejszy, "wakacyjny" repertuar. Przykładem mogą tu być komedie pokazywane na Scenie Kameralnej teatru Wybrzeże w Sopocie czy recitale piosenek w Teatrze Atelier. Scena Letnia w Orłowie była pod tym względem wyjątkowa: można tam obejrzeć między innymi "Mewę" Czechowa, "Anioł zstąpił do Babilonu" Dürrenmatta, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Gombrowicza czy "Burzę" Szekspira. - Myślę, że należy zatrzymać niezwykłość Sceny Letniej, która polegała na pokazywaniu utworów literackich wysokiej próby - uważa Jacek Bunsch. - Traktuję ją jako jedną ze scen Teatru Miejskiego i jej repertuar jest funkcją naszego całorocznego repertuaru. Jednocześnie postaram się wprowadzić tam duże widowiska plenerowe, przygotowane z rozmachem inscenizacyjnym, które dobrze wykorzystają przestrzeń tej oryginalnie położonej sceny. Uważam, że w programie sceny powinny pojawiać się i "lżejsze" elementy, ale będą to imprezy towarzyszące spektaklom, jak chociażby pod koniec lipca występ grupy Viva Flamenco i kursy tego tańca czy parada łodzi rybackich.

Gombrowicz przed Cervantesem

Nowy sezon artystyczny rozpocznie w czwartek [30 czerwca] o godz. 18 sesja "Gombrowicz po Gombrowiczu" w Domku Żeromskiego (Gdynia, ul. Orłowska 6). W jej ramach odbędzie się promocja monograficznego numeru "Pamiętnika Teatralnego" poświęconego Gombrowiczowi, otwarcie wystawy fotografii z realizacji sztuk Gombrowicza w kraju i za granicą oraz dyskusja panelowa z udziałem znawców twórczości tego pisarza (weźmie w niej udział m.in. Edward Krasiński, Jerzy Jarzębski i Jan Ciechowicz). Wstęp na sesję jest wolny. Zaraz po niej, o godz. 20, będzie można na Scenie Letniej obejrzeć spektakl "Trans-Atlantyk" [na zdjęciu] na podstawie powieści Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (bilety 18-30 zł).

Na 16 lipca zaplanowana jest na Scenie Letniej premiera "Don Kichote'a". Spektakl przygotowywany został z dużym rozmachem: wystąpi w nim cały zespół aktorski Teatru Miejskiego, akcja widowiska rozgrywać się będzie zarówno na nowej platformie, jak i na plaży oraz tarasach przyległego budynku. Spektakl reżyseruje sam Jacek Bunsch, premiera widowiska zainauguruje miesiąc hiszpański na Scenie Letniej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji