Artykuły

Sosnowiec. "Korzeniec" Białasa w Teatrze Zagłębia

"Korzeniec" Zbigniewa Białasa to pierwsza napisana z takim rozmachem powieść o stolicy Zagłębia. Nic dziwnego, że tak szybko wziął ją na warsztat sosnowiecki teatr. 26 maja premiera sztuki w reżyserii zdobywcy Lauru Konrada Remigiusza Brzyka

To nie będzie jednak wierna adaptacja blisko 400-stronicowej książki Zbigniewa Białasa. Reżyser Remigiusz Brzyk i twórca adaptacji Tomasz Śpiewak zapowiadają spektakl na motywach powieści. - Autor książki wielokrotnie zaznaczał, że inspiracją do jej napisania był kafelek "A. Korzeniec-Sosnowice". Naszym "kafelkiem" w pracy nad adaptacją było umieszczone w powieści ogłoszenie agentury emigracyjnej, przez którą ludzie wyjeżdżali do Ameryk - mówi Śpiewak.

Na scenie Teatru Zagłębia nie powinniśmy się więc spodziewać wątków romansowych. Brzyka i Śpiewaka najbardziej interesowała intryga kryminalna związana ze śmiercią glazurnika Alojzego Korzeńca, osadzona w atmosferze przygranicznego miasta. Do odzyskania niepodległości nieopodal Sosnowca spotykały się trzy granice: niemiecka, austro-węgierska i rosyjska Zaczynając pracę nad "Korzeńcem", dokładnie zwiedzili miasto. Wrażenie zrobił na nich Cmentarz Wielowyznaniowy, na którym obok siebie spoczywają katolicy, ewangelicy, prawosławni i żydzi. Dlatego w historii rozgrywającej się w tym sosnowieckim tyglu dostrzegli szansę opowiedzenia o odrodzeniu kraju w 1918 roku. - Choć opowiemy bardziej o cieniach niż o blaskach tworzenia się tego kraju - zapowiada Brzyk. Nie unikają chociażby wątków antysemickich. Ale jedna rzecz się nie zmieni - teatralny "Korzeniec" będzie używał języka komedii. - Nie zmieniamy energii powieści - zapowiadają Brzyk i Śpiewak.

Brzyk jest kolejnym reżyserem zaproszonym do pracy w Teatrze Zagłębia przez nową dyrektor artystyczną sceny Dorotę Ignatjew. Ten uczeń Krystiana Lupy zdobył w 2001 roku Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach za "Czarownice z Salem". Reżyserując w Sosnowcu, będzie pierwszym zdobywcą tej nagrody, który przygotował w regionie autorski spektakl. Zapraszając do Sosnowca znanych reżyserów z całej Polski, Ignatjew ma ambicje zdynamizować sosnowiecką scenę. Brzyk doskonale się do tego zadania nadaje - w 2008 roku podobne zaproszenie dostał od nowego dyrektora Teatru Nowego w Łodzi. Wraz ze Śpiewakiem stworzył tam świetnie przyjęty spektakl "Brygada szlifierza Karhana" - wariację na temat socrealistycznego produkcyjniaka, którym łódzka scena zaczęła istnienie w 1949 roku. Dlatego także dla Sosnowca szukał tekstu odwołującego się do historii miejsca.

Premiera w sobotę 26 maja o godz. 18.

"Korzeniec"

Powieść prof. Zbigniewa Białasa stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania książki stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 - "A. Korzeniec-Sosnowice". "Korzeniec" jest pierwszym tomem kronik sosnowieckich planowanych jako trylogia. W lutym internauci głosujący w plebiscycie portalu literackiego granice.pl wybrali ją książką roku 2011 w kategorii proza polska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji