Artykuły

Gdańsk. "Salome" ostatni raz w tym sezonie

W najbliższą niedzielę i wtorek (13 i 15 maja) ostatnia szansa w tym sezonie, by zobaczyć operę "Salome" w reż. Marka Weissa. Spektaklami dyrygować będzie Michał Klauza.

Spektakl Opery Bałtyckiej w reżyserii Marka Weissa został uznany przez Jacka Marczyńskiego w "Rzeczpospolitej" za jedną z najlepszych produkcji minionego sezonu: "...to rodzaj prowokacji wobec dzisiejszych inscenizatorów (...) pisał w "Rzeczpospolitej" Marczyński Najważniejszy pomysł polegał na rozszczepieniu pary głównych protagonistów - Salome i proroka Jochanaana - na głos i ciało, śpiewaków i tancerzy. Ten pozornie pretensjonalny zamysł dał siłę przedstawieniu".

Michał Klauza

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie prof. Ilii Musina. Swój warsztat dyrygencki doskonalił także podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redela (Rzym 1996) i Valery'ego Gergieva (Rotterdam 1997).

Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną "Concertino".

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii i Akademii Muzycznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (1999-2001), Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej (między innymi tournée Niemcy 2010 w ramach Comarch Young Experience Dortmund, Frankfurt, Monachium), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).

W październiku 2009 roku dyrygował Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu Dni Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Erewaniu. W marcu 2010, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, wystąpił, w ramach międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego, w krajach Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie). We wrześniu 2011 w Bazylei poprowadził galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Rostropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów (w programie znalazło się m.in. Concerto Grosso nr 1 Krzysztofa Pendereckiego).

W latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych m.in.: Śpiącą królewnę i Jezioro Łabędzie Czajkowskiego, Króla Rogera Szymanowskiego, Don Giovanniego Mozarta, Córkę źle strzeżoną Hérolda, Traviatę Verdiego, Toskę Pucciniego i Straszny dwór Moniuszki.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały takie przedstawienia, jak Carmen Bizeta, Rigoletto, Trubadur, Aida, Falstaff (z Brynem Terfelem w roli głównej) i Otello Verdiego, Wesoła wdówka Lehára, Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta oraz Cyganeria Pucciniego.

W swoim dorobku artystycznym posiada również szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi w lutym 2011 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał pierwszej studyjnej rejestracji zaginionej operetki Szymanowskiego Loteria na mężów.

W maju 2002 z zespołami Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl Król Roger Szymanowskiego, transmitowany w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej.

W 2011 roku był dyrygentem wykonania wersji koncertowej Króla Rogera przygotowanego w Kijowie jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

Od stycznia 2009 roku pełni funkcję drugiego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji