Artykuły

Lublin. Ruszy budowa Centrum Spotkania Kultur

Już w połowie maja firmy, które chcą budować Centrum Spotkania Kultur będą mogły składać swoje oferty. To zamówienie na prawie 220 mln zł. A funcjonowanie Centrum będzie kosztowało 15 milionów rocznie

Zastąpienie Teatru w Budowie nowoczesnym Centrum Spotkania Kultur to jedno, a zapewnienie, żeby budynek żył i był pełen atrakcji, to inna sprawa. Koncepcję działania CSK przygotował Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, a biznesplan do tej wizji napisała menedżer kultury Barbara Wybacz. Kiedy dokument był gotowy, urzędnicy marszałka zgłaszali poprawki, z których najważniejsza była taka, że pomysły Pietrasiwicza się za drogie.

Ostatecznie stanęło na tym, że całość zamiast około 18 mln zł rocznie na kosztować 15 mln. Samo utrzymanie gigantycznego gmachu pochłonie około ośmiu milionów. - Jego "zawartość" mniej - mówi Pietrasiewicz. - Chociaż światowe proporcje w zarządzaniu takimi obiektami to 1:3. Czyli jak utrzymanie kosztuje 10 milionów, to na działanie trzeba przeznaczyć 30 - tłumaczy.

CSK ma też zarabiać - około trzech milionów rocznie. - Ale nie przez pierwszych pięć lat, bo taki jest warunek otrzymania dotacji unijnej na budowę - precyzuje szef Bramy Grodzkiej.

Plan Pietrasiewicza zakłada m.in., że raz do roku może być tu wystawione duże widowisko operowe, teatralne, lub zorganizowany koncert światowej gwiazdy muzyki.

Będzie też miejsce na działania typu "Slow Cities" - czyli odejście od zgiełku miast i sprzedaż np. zdrowej żywności. - Zależy nam na silnym połączeniu CSK z regionem, ale nie odwracamy się od nowych technologii. W niektórych pomieszczeniach będzie coś na wzór centrum nauki: miejsca popularyzującego nauki przyrodnicze. To ostatnio bardzo nośny temat - reklamuje Pietrasiewicz.

Koncepcja działania CSK była potrzebna do przygotowania studium wykonalności całej inwestycji, musieli ją przeczytać unijni eksperci z agendy Jaspers, która ocenia wielkie europejskie inwestycje. - Byłem miło zaskoczony, kiedy powiedzieli, że ten program jest jednym z lepszych, które czytali. A przecież oceniają przedsięwzięcia z każdego krańca Europy - mówi Pietrasiewicz.

Dokumenty są teraz z departamencie mienia Urzędu Marszałkowskiego, który przygotowuje się do ogłoszenia strategicznego przetargu: na budowę. - Być może stanie się to już 15 maja - mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa.

Na razie urząd ma listę 14 firm (lub konsorcjów spółek), które chciałyby powalczyć o zamówienie. Teraz będą musiały przedstawić konkretne sumy i terminy powstania CSK. Prace budowlane mogą rozpocząć się jesienią. Wiele zależy od przebiegu przetargu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji