Artykuły

Berlin-Warszawa. "Battle of Berlin '45"

Dwa wydarzenia oparte na przebiegu ostatnich dni obrony stolicy Trzeciej Rzeszy w kwietniu i maju 1945 roku oraz kapitulacji Berlina odbędą się w przestrzeni publicznej Berlina i Warszawy. Battle of Berlin '45 jest współdziałaniem w geście solidarności z 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Koncepcja i realizacja: Maciej Mielecki & GRH Wiking

Koordynacja: Kaja Pawełek

W inscenizacjach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, reprezentujące Armię Czerwoną, 1. Armię Wojska Polskiego i siły niemieckie. Inscenizacje, skierowane do publiczności obu miast mają na celu włączenie się w aktualną historyczno-polityczną debatę na temat historii dwudziestego wieku oraz wspólnej przeszłości obu krajów. Postawią także pytanie o relację między popularnymi publicznymi spektaklami, sposobami partycypacji oraz zaangażowania, a wypartą i będącą tabu, wizualną reprezentacją przeszłości.

Rekonstrukcje historyczne stały się w ostatnich latach istotną strategią we współczesnej kulturze i sposobem odnoszenia się do przeszłości - zarówno przeszłości kultury, jak i historii w ogóle. Jednakże poza kontekstem artystycznym rekonstrukcja jest wykorzystywana najczęściej jako forma popularyzacji historycznych wydarzeń poprzez masowe spektakle i rozrywkę. Grupy rekonstrukcyjne inscenizują bitwy lub inne istotne, najczęściej dramatyczne wydarzenia, wykorzystując statystów, rekwizyty, historyczne umundurowanie, broń i scenografię. Publiczność może oglądać zaaranżowane wydarzenia, co łączy się blisko z tradycją popularnego teatru, ale także spektakli organizowanych przez władze z czasów poprzedzających epokę mediów masowych. Co więcej, rekonstrukcje stały się ważnymi oficjalnymi imprezami organizowanymi przez władze miast, odbywającymi się na głównych placach, rynkach, ulicach i w innych reprezentacyjnych lokalizacjach centrów miast. Bezpośrednie "doświadczenie" jako kluczowy, centralny element takich wydarzeń zaciera podział na obserwatora i uczestnika. Akcje w Berlinie i Warszawie ukażą ten typ historycznej strategii, kierując się do publiczności mieszkańców obu miast.

Battle of Berlin '45 jest współdziałaniem w geście solidarności z 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Akcje Solidarności są wydarzeniami równoległymi do 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie, realizowanymi jako projekty specjalne w różnych miejscach na świecie w geście wspólnoty z koncepcją i formatem tegorocznego biennale zaproponowanym przez kuratora Artura Żmijewskiego i współkuratorów Joannę Warszę oraz rosyjski kolektyw artystyczny Voina. Skupia się on na potencjale sztuki jako narzędzia dla społeczno-politycznej aktywizacji i zmiany

oraz proponuje szereg zróżnicowanych działań jak debaty, kongresy czy interwencje w sferze publicznej.

7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie odbywa się od 27 kwietnia do 1 lipca 2012 i jest zorganizowane przez KW Institute for Contemporary Art i finansowane przez Kulturstiftung des Bundes.

28 kwietnia 2012 o godz. 20.00 partnerzy Akcji Solidarności dyskutować będą o tym, czy sztuka może odnieść realny skutek w rzeczywistości

Miejsce: KW Institute for Contemporary Art, Auguststraße 69, 10117 Berlin

Uczestnicy dyskusji:

Artur Żmijewski - kurator 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie

Joanna Warsza - współkuratorka 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie

Fabio Cavallucci & Kaja Pawełek - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa

Inke Arns - Hartware MedienKunstVerein, Dortmund

Martin Schibli - Kalmar konstmuseum, Kalmar

Sebastian Cichocki - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa

Florian Malzacher - steirischer herbst, Graz

Salvatore Lacagnina - Swiss Institute, Rzym

***

BATTLE of BERLIN '45

inscenizacja historyczna w Berlinie i Warszawie

BERLIN, 29 kwietnia 2012 (niedziela), godz. 14.00

miejsce: Spreepark, Kiehnwerderallee 1-3, 12437 Berlin

wejście główne, dojazd S-Bahn: S 41 / S 42 Treptower Park, S8 / S9 Plänterwald

WARSZAWA, 13 maja 2012 (niedziela), godz.14.00

miejsce: Warszawa, park przy CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Akcja Solidarności w ramach 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji