Artykuły

Bydgoszcz. Jubileuszowe nagrody rozdane

Poeta, satyryk i publicysta, od prawie pół wieku związany z naszym miastem - Zdzisław Pruss otrzymał Nagrodę Artystyczną podczas gali, która w niedzielę odbyła się w Operze Nova. Wyróżnienia artystyczne i stypendia naukowe, które zostały wręczone z okazji 666 urodzin Bydgoszczy, otrzymało jeszcze jedenaście osób. Sprawdź kto.

Nagroda Artystyczna: Zdzisław Pruss

Autor 14 tomików poetyckich, kilku zbiorów satyrycznych i książek wspomnieniowych, dotyczących życia kulturalnego Bydgoszczy m.in. "Z albumu komedianta", "Abecadło co w Brdę spadło", "Głowy i Główki, czyli panoptikum bydgoskie, "Bydgoszczanie czarno na białym", laureata

Nagrody "Strzała Łuczniczki". Z jego inicjatywy, pod jego redakcją i współautorstwie powstały trzy unikatowe, obszerne pozycje leksykonowe poświęcone ludziom i zdarzeniom życia artystycznego Bydgoszczy: "Bydgoski leksykon Teatralny", "Bydgoski leksykon Operowy" i "Bydgoski leksykon Muzyczny", wszystkie o kapitalnym znaczeniu dla kultury, sztuki i historii naszego Miasta.

Stypendia Artystyczne: Paweł Cłapiński oraz Jan Kaja i Jacek Soliński

Paweł Cłapiński: student II roku studiów II stopnia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Należy do grona wyróżniających się studentów Wydziału, uzyskując najwyższe punktacje z przedmiotów kierunkowych. Posiada ogromny potencjał artystyczny, wrażliwość i wyobraźnię muzyczną. Swoje umiejętności w zakresie techniki gry na fortepianie znakomicie wykorzystuje w poszukiwaniach różnorodności dźwięku, barwy oraz modulacji brzmienia. Jest artystą dojrzałym, o czym świadczy znaczący dorobek koncertowy oraz liczne nagrody na międzynarodowych koncertach pianistycznych.

Jan Kaja i Jacek Soliński: niezwykły duet artystów plastyków, rodowitych bydgoszczan, który z chwilą pojawienia się w naszym kulturalnym środowisku wyróżniał się aktywnością, mistrzowskim warsztatem i profesjonalizmem. Prowadzona, od 32 lat "Galeria Autorska J. Kaja, J. Soliński" stanowi przykład niekomercyjnej sztuki wystawienniczej osadzonej w kanonach chlubnej tradycji estetyki, etyki i kultury na najwyższym poziomie. Galeria jest nie tylko salonem sztuk plastycznych, ale i innych przenikających się dziedzin twórczych, takich jak poezja, literatura, teatr czy filozofia. Galeria promuje nie tylko twórczość własną jej założycieli, działa przede wszystkim na rzecz środowiska bydgoskiej sztuki , malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, konceptualistów, pisarzy, poetów, filozofów i aktorów.

Nagroda Naukowa: dr n. med. Marzena Anna Lewandowska

Marzena Anna Lewandowska: kierownik Pracowni Genetyki i Onkologii Molekularnej Regionalnego Centrum Onkologii, asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów CM UMK. Współpracuje z Uniwersytetem Medycznym Northwestern University School of Medicine, Chicago, USA, gdzie odbywała staż. Zajmuje się transferem najnowocześniejszych technologii i metodologii /z USA do UE- Bydgoszcz/ Laureatka programu Homing Plus Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uzyskała grant badawczy wymienionej Fundacji i zajmuje się wdrażaniem nowatorskich amerykańskich osiągnięć w Bydgoszczy dotyczących badań z zakresu medycyny translacyjnej: ocena wartości prognostycznej molekularnych biomarkerów w chorobach nowotworowych. Wybitny dorobek naukowy dr n. med. Marzeny Anny Lewandowskiej potwierdzony jest uznanymi publikacjami.

Stypendia Naukowe Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca: Eliano Pio Navarese oraz dr inż. Tomasz Talaśka

Eliano Pio Navarese: Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK. Wybitny młody (31 lat) naukowiec, którego dorobek potwierdzają liczne publikacje o zasięgu międzynarodowym (...)

Tomasz Talaśka: Wydział Telekomunikacji i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. (...)

Stypendia Prezydenta Miasta dla wyróżniających się studentów: Małgorzata Napiontek oraz Anna Zajdel

Małgorzata Napiontek: studentka III roku reżyserii dźwięku I stopnia Akademii Muzycznej. Organizowała IV Operowe Forum Młodych w 2011 r. Odbyła praktyki w Operze Nova, PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, w najnowocześniejszym w Polsce Toya Studios, w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie. Zrealizowała płytę "Musica Nova Pomorza i Kujaw" z utworami kompozytorów naszego regionu, uczestniczyła w konkursie fonograficznym im. A.Karużasa organizowanego przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Opracowała ścieżkę dźwiękową do filmu animowanego Agnieszki Borowej pt. "Leaves". Zrealizowała wiele nagrań z koncertów m.in. Ewy Pobłockiej, Bartłomieja Wakarecego. Studentka uczestniczyła w wielu seminariach i konferencjach, m. in. "Realizacja dźwięku 100% na planie filmowym" pod kierunkiem Nikodema Wołk-Łaniewskiego, "Efekty dźwiękowe w filmie" pod kierunkiem Henryka Zastróżnego, "Praca na planie serialu Ratownicy",

"Realizacja dźwięku na planie filmu "Śluby Panieńskie" pod kierunkiem Krzysztofa Stasiaka. Średnia ocen za rok akademicki 2009/20101- 4,58, 2010/2011 - 4,92.

Anna Zajdel: studentka IV roku Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Zainteresowania naukowe dotyczą przedsiębiorczości w województwie kujawsko-pomorskim. (...)

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji