Artykuły

Wielkopolska. Małe gminne rewolucje

Pod hasłem "Wielkopolska: Rewolucje" rusza projekt kulturalny aktywizujący lokalne społeczności w małych ośrodkach w regionie. Efektem przedsięwzięcia ma być sześć produkcji tworzonych przy udziale uznanych polskich twórców.

W ramach trwającego od kwietnia do grudnia przedsięwzięcia przygotowany zostanie pokaz mody, na którym wystąpią mieszkanki wsi Kołata w gminie Pobiedziska w zaprojektowanych przez siebie strojach.

W Krzyżu Wielkopolskim zrealizowany zostanie, we współpracy z miejscowym gimnazjum, projekt teatralny, zainspirowany biografią mieszkającego na terenie gminy pacyfisty, działacza społecznego i młodzieżowego, prekursora ruchu ekologicznego Hansa Paasche.

Wśród zaplanowanych w ramach projektu produkcji znajdzie się także choreografia wykorzystująca współczesne formy tanecznej ekspresji z udziałem seniorów z Zakrzewskiego Domu Kultury "Dom Polski", projekt opowiadający językiem artystycznym o wybranym miejscu w Wielkopolsce, seria warsztatów z udziałem wikliniarzy i pszczelarzy oraz film dokumentalny o postaciach wywodzących się z mikroregionu Biskupizny.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Poznaniu kuratorka projektu Agata Siwiak uznała, że dzięki "Rewolucjom" mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków będą mogli spotkać się ze sztuką awangardową, eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi. Jak stwierdziła, realizacja projektu ma pozwolić także na dostrzeżenie wielu fascynujących zjawisk w różnych zakątkach Wielkopolski.

- Celem przedsięwzięcia jest promocja Wielkopolski, ale także skupienie się na fascynujących zjawiskach kulturowych poza stolicą regionu i przełamanie stereotypów na temat myślenia o potrzebach kulturalnych na tzw. prowincji. Cały czas mówimy o demokratyzacji życia kulturalnego, ale wydaje się, że tam nie ma miejsca na projekty awangardowe, artystycznie ryzykowne. Począwszy od kwietnia w regionie organizowane będę warsztaty oraz rezydencje artystów. W ich ramach, z udziałem przedstawicieli lokalnych społeczności, zrealizowane zostaną projekty artystyczne obejmujące różne dziedziny sztuki - wyjaśniła.

Kuratorka projektu zaprosiła do współpracy choreografów Mikołaja Mikołajczyka i Janusza Orlika, projektantkę mody Magdę Hasiak, reżysera Bartka Frąckowiaka, artystkę teatralną Joannę Warszę, projektantkę Monikę Jakubiak, a także muzykologa Antoniego Beksiaka. Efekty prowadzonych działań, po prezentacji w miejscach ich powstania, pokazane zostaną poznańskiej publiczności podczas Festiwalu "Wielkopolska: Rewolucje", który odbędzie się w grudniu.

Organizatorem projektu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Niewykluczone są kolejne edycje przedsięwzięcia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji