Artykuły

H7 robi Festen

Z okazji 60. urodzin ojca odbywa się wielkie przyjęcie rodzinne. W trakcie podniosłych uroczystości najstarszy syn jubilata - Christian - zamiast wznieść stosowny toast na cześć ojca, odsłania przed gośćmi mroczne tajemnice z dzieciństwa... W teatrze Rozmaitości trwają przygotowania do premiery "Uroczystości" ("Festen") Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova. Spektakl reżyseruje H7. Pod tym pseudonimem ukrywa się Grzegorz Jarzyna.

Ciąg dalszy historii współczesnego syna marnotrawnego wielu widzów zna z pokazywanego niedawno na ekranach kin filmu "Festen" Thomasa Vinterberga. Obraz zrealizowano według przepisów zalecanych przez duńskich filmowców w słynnym manifeście Dogma z 1995 roku (naturalne światło, kamera z ręki, brak efektów specjalnych, zakaz studyjnego obrabiania dźwięku itd.).

Jednak przygotowując teatralną wersję "Uroczystości", reżyser próbuje uciec od skojarzeń z filmem "Festen". - Skupiłem się na scenariuszu, a właściwie na adaptacji przygotowanej z myślą o teatrze. Myślę, że "Uroczystość" ma szansę poruszyć kilka istotnych kwestii społecznych. Uderzyć w obłudę i ukryte zło. Uświadomić nam, że polskie rodziny są mocno popękane - mówi reżyser.

Jego zdaniem "Uroczystość" pod względem formy podobna jest do "Ślubów panieńskich" Fredry. - To bardzo dobrze skrojona, energetyczna sztuka. Jest w niej współczesna dynamika, ale też elementy dramatu antycznego. Można odnaleźć tu "Hamleta", ale też "Ojca chrzestnego". Jest skonstruowana podobnie jak "Bolero" Ravela. Powraca ten sam motyw, coraz mocniejszy...

W spektaklu występują: Jan Peszek, Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Ewa Dałkowska, Danuta Szaflarska, Aleksandra Konieczna, Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Magdalena Kuta, Marek Kalita, Bronisław Pawlik, Edward Żentara, Wojciech Kalarus, Lech Łotocki i inni. Adaptacja i reżyseria - Grzegorz Jarzyna, scenografia - Małgorzata Szczęśniak, kostiumy - Magdalena Maciejewska, muzyka - Paweł Mykietyn. Premiera 3 czerwca 2001 r. Tekst adaptacji scenicznej "Uroczystości" w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny drukowany był w "Dialogu" nr 1/2001.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji