Artykuły

Kraków. Pieśni pasyjne Słowińskiej i rzeźny Rząsy

Krakowska wokalistka Joanna Słowińska podróżuje po Polsce z koncertem pieśni pasyjnych, tłem dla których stanowią rzeźby Antoniego Rząsy. 5 kwietnia (godz. 20) wystąpi w Fabryce ul. Zabłocie 23).

"Dziękujemy za udział w koncercie w szczecińskiej bazylice i wypełnionej po brzegi strzeleckiej farze:) Jutro wracamy na Pomorze: Goleniów - kościół św. Katarzyny. Zapraszamy!!!" - pisała w nocy z niedzieli na poniedziałek na swym profilu facebookowym artystka, która nie tylko śpiewa, ale i gra na skrzypcach. W trasie towarzyszą jej: Michał Jurkiewicz - altówka, instrumenty klawiszowe, Paweł Odorowicz - altówka i Jan Słowiński - altówka, lira korbowa.

Na program koncertów składają się pieśni pasyjne i wielkanocne, kanoniczne i ludowe - traktujące o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa, a także kompozycje autorskie będące współczesną refleksją - muzyczną i poetycką - osnutą wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Są wśród m.in. utwory: "Płaczcie anieli" (słowa XVIII-wieczne, muzyka wg "Śpiewnika kościelnego" ks. Michała Marcina Mioduszewskiego z 1838 r.), "Jezusa Judasz przedał" (słowa i muzyka Ładysław z Gielniowa - XV w.!), "A pod krzyżem Maryja" (słowa Jan Słowiński, muzyka Joanna Słowińska), czy "Krzyżu Święty" (słowa XVI-wieczne wg "Śpiewnika kościelnego" ks. Michała Marcina Mioduszewskiego).

Joanna Słowińska miłośnikom etno i world music jest znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Z autorskimi recitalami występowała w większości krajów Europy i w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center). Prowadzi też autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu, współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. W latach 2004-2007 solistka "Tryptyku Świętokrzyskiego". Współpracuje m.in. z Jarosławem Besterem i Zygmuntem Koniecznym.

Antoni Rząsa (zmarł w styczniu 1980 r.) tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową, odznaczające się ekspresyjną prostotą form. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, był uczniem, potem współpracownikiem i przyjacielem Antoniego Kenara. W latach 1952-1973 pracował w Liceum jako nauczyciel rzeźby. W latach 60. stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Galeria artysty znajduje się w Zakopanem (ul. Bogdańskiego 16a).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji