Artykuły

Teatr TV. "III Furie" i ""Lekkomyślna siostra" na ekranie

Teatr Telewizji znów odnosi sukcesy. Nic dziwnego, że TVP przygotowała bogatą ofertę dla miłośników sceny. Premiera "Lekkomyślnej siostry" w poniedziałek. We wtorek transmisja legnickich "III Furii" z katowickich Interpretacji.

Jeśli pokazywany na żywo w telewizji spektakl potrafi zgromadzić nawet ponad dwa miliony widzów, to znaczy, że wielu z nas szuka przed małym ekranem znacznie więcej niż prostej rozrywki. Niedawno wielkimi sukcesami okazały się emisje "Boskiej" w reżyserii Krystyny Jandy (niesamowity wynik: ponad 2,5 min widzów) oraz komedii "Skarpetki, opus 124" z Wojciechem Pszoniakiem i Piotrem Fronczewskim (1,12 min widzów). Nadchodzący tydzień też przyniesie wielbicielom teatru mnóstwo emocji.

Piekło na żywo

Wśród spektakli znajdzie się transmisja na żywo, i to prosto z XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Widzowie TVP Kultura we wtorek o 20.30 będą mogli zobaczyć "III Furie" [na zdjęciu] w reżyserii Marcina Libera. Tym razem założyciel niezależnego poznańskiego Teatru Usta Usta, wcześniej związany m.in. z Teatrem Ósmego Dnia, wziął na warsztat tekst "III Furii", którego autorkami są Sylwia Chutnik, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Magdalena Fertacz. Wykorzystały one historię Dzidzi, bohaterki książki Chutnik o tym samym tytule. Dwie pozostałe autorki wzbogaciły tę historię fragmentami wspomnień Stefana Dąmbskiego, egzekutora z AK, opublikowanymi w 2010 roku przez Ośrodek Karta. Bohaterowie spektaklu przebywają w podobnym do poczekalni i ozdobionym muralem stylizowanym na "Melancholię" Malczewskiego "polskim czyśćcu". W rozgrywających się w nim dantejskich scenach udział biorą: Danuta Mutter, dzieciobójczyni, jej babka, która w czasie okupacji wydała na śmierć profesorową Markiewicz, a także duch profesorowej, który nie zazna spokoju z powodu przewin swojego syna. Spektakl jest przygotowany przez legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

Odświeżona klasyka

"Spektakl śmiesząc, rani. Nikogo nie oszczędza, dla nikogo nie znajduje pocieszenia. Jest rehabilitacją przedwcześnie skreślonej literatury oraz obroną teatru samego w sobie" - pisał o "Lekkomyślnej siostrze" na łamach "Kultury" Jacek Wakar. Telewizyjną inscenizację wyreżyserowanego przez Agnieszkę Glińską spektaklu będzie można zobaczyć premierowo w Jedynce w poniedziałek o 20.25. "Lekkomyślna siostra" była jedną z pierwszych komedii napisanych przez Włodzimierza

Perzyńskiego. W 2009 roku Agnieszka Glińska wystawiła sztukę na deskach warszawskiego Teatru Narodowego. Zagrała w niej także tytułową rolę, wracając tym samym do aktorstwa po kilkuletniej przerwie.

30 lat minęło

Burzliwa historia jednego z najstarszych budynków teatralnych w Polsce wreszcie znalazła swój szczęśliwy finał - 11 marca Teatr Stary w Lublinie wznowi działalność po 31 latach przerwy. Gruntownie odrestaurowany budynek teatru jest jednym z dwóch najstarszych tego typu zabytków w Polsce. Wybudowany został w 1822 roku, a jego ówczesnym właścicielem był oficer napoleoński, inżynier Łukasz Rodakiewicz.

Na początku XX wieku w gmachu teatru otworzono jedno z pierwszych na ziemiach polskich kin - Theatre Optiąue Parisien. Do lat 80. nosiło ono nazwę Staromiejskie. Dziś Teatr Stary będzie miejscem spotkań wielu dyscyplin sztuki oraz placówką otwartą na potrzeby współczesnych odbiorców kultury. Program przewiduje, że każdy dzień tygodnia podporządkowany będzie innej dziedzinie: filmowi, literaturze, teatrowi, muzyce oraz sztuce dla najmłodszych. Uroczystość inauguracji teatru, którą poprowadzi Grażyna Torbicka, pokaże TVP Kultura w niedzielę, od godz. 17.15. Części oficjalnej towarzyszyć będzie recital gwiazdy muzyki flamenco Tomatita pt. "Luz de Gufa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji