Artykuły

Trójmiasto. Fiesta piłkarska zmienia plany teatrów i festiwali

W tym roku tuż po majówce nastąpi wielka kumulacja wydarzeń artystycznych, a w czerwcu... odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wielkie święto futbolu skłoniło organizatorów dużych imprez kulturalnych i rozrywkowych do zmiany terminów.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 zmieniły festiwalowy kalendarz Trójmiasta. Z czerwca "wyniosły" się nawet takie imprezy jak Sopot Top Trendy Festival czy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Pierwszy i jedyny czerwcowy weekend, w który nie będziemy narzekać na brak szerokiej oferty artystycznej to 1-3 czerwca, kiedy w różnych dzielnicach Gdańska zagości kolejna odsłona festiwalu Streetwaves. Miejscami tegorocznej imprezy są rejony Dworca PKP i PKS, Biskupia Górka, Zaroślak, Orunia Dolna, Żabianka i Jelitkowo. W tym terminie w Gdyni obędzie się też Gdynia Blues Festival.

Potem zaczyna się piłkarska fiesta. Dlatego z czerwca "wyprowadziły się" Festiwal Wybrzeże Sztuki (zacznie się w tym roku 27 kwietnia, a skończy w maju), Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (na 7-12 maja), radiowo-telewizyjny Festiwal Dwa Teatry (na 19-21 maja), Sopot Top Trendy Festiwal (na 25-27 maja), Gdynia Design Days (na 7-15 lipca), Gdański Festiwal Tańca (na 13-22 lipca). Na lipiec przełożono także Sopot Fashion Days (dokładny termin imprezy nie jest jeszcze znany).

W czasie Euro odbędzie się jednak wiele imprez, ale tylko tych związanych z piłkarską imprezą. Od 1 do 5 czerwca w Gdyni odbędzie się Football Film Festiwal, prezentujący filmy związane z tematyką piłkarską. Otwarcie Strefy Kibica Mistrzostw Europy (7 czerwca na Placu Zebrań Ludowych) uczczone zostanie przez Koncert Gwiazd (mają to być gwiazdy polskie i zagraniczne) w ramach rozłożonej na cały czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 imprezy Świętuj Festiwal Piłki Nożnej (Koncert Gwiazd to pierwszy z pięciu płatnych koncertów, organizowanych w Strefie Kibica w dni niemeczowe, bilety będą w cenie do 100 zł).

W Strefie Kibica przez 19 dni meczowych przed spotkaniami (od godz. 15), w przerwie i po meczu (występ głównej gwiazdy) również obecni będą artyści - wstęp na te koncerty będzie bezpłatny. Artystów będzie można podziwiać na trzech scenach - scenie miejskiej, szantowej i folkowo-kaszubskiej. Poza tym miasto przygotuje punkt informacyjny na Targu Węglowym. Być może wydarzenia kulturalne odbywać się będą również na Targu Rybnym i Placu Kobzdeja.

- Chcemy stworzyć atmosferę prawdziwego święta nie tylko na trybunach, dlatego przygotowujemy program artystyczny na czas Euro - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Rozumiem, że wszyscy nie ulegniemy magii mistrzostw piłki nożnej, ale naturalną koleją rzeczy jest modyfikowanie harmonogramu wydarzeń tak, by nie kolidowały z najważniejszą imprezą roku. Na Targu Węglowym staną m.in. "ambasady" krajów grających swoje mecze w Gdańsku, byśmy mogli się zetknąć z kulturą i obyczajowością Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji. Stworzymy taką możliwość także miastom województwa, by mogły w tym miejscu zaprezentować się turystom i obcokrajowcom.

Czerwiec jest niestraszny organizatorom Nagrody Literackiej Gdynia, której obchody przypadają na półfinały mistrzostw Europy: 27-30 czerwca.

- Uznaliśmy, iż sportowe wydarzenia, posiadające rozrywkowy charakter, nie kolidują z propozycją wydarzeń literackich dla środowiska czytelników zainteresowanych Nagrodą Literacką Gdynia. Nie widzimy zatem szczególnego powodu, aby dokonywać wyraźnej zmiany terminu festiwalu i gali. Przyzwyczailiśmy już literacką Polskę, że gdyńska nagroda świętuje w czerwcu. Oczywiście, z myślą o komforcie naszych gości wydarzenia ulokowaliśmy tym razem pod koniec miesiąca - tłumaczy Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni i sekretarza kapituły Nagrody.

W czerwcu zamknięta będzie Opera Bałtycka, a Filharmonia Bałtycka sezon kończy w niedzielę 3 czerwca, zaś letni cykl koncertów Filharmonii "Chopin nad wodami Motławy" ruszy w tym roku 7 lipca. Z końcem maja sezon zakończy również Teatr w Blokowisku, a w pierwszy weekend czerwca granie zakończą też rezydenci Sopockiej Sceny Off de BICZ. Teatr Wybrzeże 1 czerwca zaprezentuje po kilku latach przerwy premierę spektaklu dla dzieci - "Arabella" w reżyserii Paweł Aignera, który grany będzie do 7 czerwca. Później Teatr Wybrzeże czeka dwutygodniowy okres urlopowy. Spektakle wrócą na afisz pod koniec czerwca (po ostatnim meczu Euro 2012 w Gdańsku).

- Teatr Miniatura będzie w czerwcu prezentował spektakle, jednak w ograniczonym zakresie. Dopasujemy harmonogram do wydarzeń piłkarskich - przyznaje Agnieszka Kochanowska, specjalistka ds. public relations Teatru Miniatura.

Grać będzie również Teatr Miejski.

- W Dzień Dziecka 1 czerwca pożegnamy się z tytułem "Pies z kulawą nogą". W czerwcu zaprezentujemy także "Piaf", "Boga mordu", spektakl "Bóg" Woody'ego Allena", którego premierę zaprezentujemy w marcu, oraz "Idąc rakiem" według Guntera Grassa. Jednocześnie przez cały czerwiec do premiery 6 lipca przygotowywać będziemy premierę Sceny Letniej w Orłowie - "Tango Piazzolla" - opisuje dyrektor Teatru Miejskiego, Krzysztof Babicki.

Otwarty będzie także Teatr Muzyczny w Gdyni, który w czerwcu planuje premierę "Pchły Szachrajki" w reżyserii aktora Muzycznego Bernarda Szyca. Na pewno w repertuarze będzie również "Shrek".

- Planujemy grać do 29 czerwca, ale nie będziemy szaleć z repertuarem - przyznaje Małgorzata Kurnatowska z Teatru Muzycznego. - Sezon symbolicznie zakończymy happeningiem pożegnalnym Dużej Sceny, którą na rok zamykamy z powodu rozbudowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji