Artykuły

Poznań. Kulturalna bieda

W zeszłym roku 7 mln zł, w tym niecałe 3 mln - tak spadła pula miejskich dotacji w konkursie na działania kulturalne organizacji pozarządowych. Właśnie ogłoszono listę zwycięskich i przegranych imprez i projektów.

- To są małe pieniądze - mówił wczoraj otwarcie zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski.

- Kwota 2 milionów 900 tysięcy złotych wynika z wyodrębnienia funduszy na zadania wieloletnie. Dlatego ubyły z puli 3 miliony zarezerwowane w Estradzie Poznańskiej na festiwal Malta oraz 1,1 miliona na tegoroczne biennale Mediations - wyjaśniała Beata Mitmańska, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta.

Taka konstrukcja konkursowego budżetu wynikała m.in. z ubiegłorocznych problemów z domknięciem budżetu Malty - flagowego festiwalu Poznania. Startując w konkursie wyglądał jak Goliat przy dziesiątkach Dawidów. Teraz, wraz z Transatlantykiem i Animatorem, Malta tworzy nieformalną pierwszą ligę poznańskich festiwali finansowaną poza konkursem. Reszta walczy o to, co zostanie.

Efekt jest taki, że z 281 podmiotów (starających się łącznie o ponad 17 milionów), dotacje dostało jedynie 81. Odetchną m.in. twórcy Kontener Artu, Salonu Muzycznego im. F. Nowowiejskiego i Domu Bretanii, którym zagwarantowano dotacje wieloletnie (na 3 lata) wysokości ok. 140 tysięcy zł.

Kwoty powyżej 100 tysięcy na wydarzenia w 2012 roku dostali m.in. organizatorzy festiwali Ukraińska Wiosna, Enter Music i Dni Pyrlandii, a także cykli "Speaking Concerts" i "Muzyka w obozach zagłady".

Problemy będzie miało co najmniej kilka istotnych imprez. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość festiwalu Nostalgia, niepewny jest też los poznańskiej odsłony Polskiej Akademii Gitary - festiwalu odbywającego się w całej Wielkopolsce.

- Nasza impreza rozwijała się, była przykładem realizacji strategii Poznania metropolitarnego. Mamy nadzieję, że nie zrezygnowało ze wsparcia nas definitywnie - mówi twórca Polskiej Akademii Gitary Przemysław Kieliszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji