Artykuły

Kraków. W Łaźni Nowej cykl "Pomniki Polskie"

Na deskach teatru Łaźnia Nowa w tym tygodniu możemy oglądać dwa spektakle z cyklu "Pomniki Polskie" 4. Międzynarodowego Festiwalu "Boska Komedia". Do niedzieli "W imię Jakuba S." duetu Demirski - Strzępka, a od czwartku "Jak nie teraz, to kiedy, jak nie my, to kto?" Małgorzaty Głuchowskiej.

"Pomniki Polskie" reprezentują czyśćcowy krąg festiwalu, w którym mogliśmy oglądać specjalnie przygotowane na tę okazję prapremiery spektakli. Ich celem było pozostawienie po sobie śladu w postaci nowych produkcji, które trafią do repertuaru teatrów. Śladu wartościowego, ponieważ zgodnie z tematem podejmują się pewnej polemiki z wiodącym nurtem opowiadania o Polsce. Cykl jest nominowany do naszej nagrody Kulturalne Odloty w kategorii Wydarzenie (głosowanie trwa!).

Pierwsza z proponowanych przedstawień to koprodukcja Teatru Dramatycznego w Warszawie i teatru Łaźnia Nowa. Autor scenariusza Paweł Demirski oraz reżyserka Monika Strzępka stawiają widzów przed koniecznością krytycznego spojrzenia na własną przeszłość. "Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Ale nie tej dworkowo-ziemiańskiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny? Czy wolimy myśleć o sobie jako o potomkach tej lepszej, szlacheckiej części narodu? Przecież dzisiejsza klasa średnia i ci, którzy do niej aspirują, to potomkowie Jakuba Szeli. Tylko czy jesteśmy w stanie przyjąć inne tropy tożsamości niż te wyuczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego?" - czytamy w zapowiedzi.

Drugi spektakl "Jak nie teraz, to kiedy, jak nie my, to kto?" [na zdjęciu] autorstwa Małgorzaty Głuchowskiej i Justyny Lipko-Koniecznej rozgrywa się na statku. Powstał przy współpracy Teatru Ludowego w Krakowie oraz teatru Łaźnia Nowa. Wykorzystano w nim fragmenty tekstów Anny Walentynowicz, Tomasza Jastruna, Henryki Krzywonos, Edwarda Stachury i innych. "Najnowszą historię Polski postanowiono zmieścić na pokładzie okrętu - ograniczając tym samym przestrzeń scenicznej gry, wprowadzając twarde reguły morskiego kodeksu. W ten hermetyczny świat wkracza Lamia - współczesna dziewczyna, która postanawia stworzyć prywatną narrację historyczną, odnajdując i nazywając tym samym swoje miejsce w historii. Podróż Lamii przypomina wędrówkę Alicji po krainie czarów. Przez meandry i zawiłości polskości, trudnego, buńczucznego patriotyzmu, przeprowadzi ją Pstrąg - figura narratora - który umożliwi także bohaterce osobiste spotkania z ważnymi dla Polaków mitycznymi postaciami: Rejtanem, Emilią Plater, anonimowymi bohaterami Solidarności" czy rodzącej się w bólach demokracji. Jako wysłanniczka najmłodszego pokolenia Polaków zadaje niewygodne pytania naszym rodzicom, żąda wytłumaczenia. Próbuje zrozumieć rzeczywistość, w której żyje" - głosi zapowiedź.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji