Artykuły

Legnica. Cykl "Teatr Opowieści" u Modrzejewskiej

Dwanaście spektakli teatralnych zostanie pokazanych w ramach trzyletniego cyklu artystycznego "Teatr Opowieści", który zrealizuje Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. Nowemu projektowi towarzyszy manifest ideowy legnickiej placówki.

Jak poinformował dyrektor legnickiego teatru, Jacek Głomb (na zdjęciu), zespół Teatru Modrzejewskiej pracował nad nowym cyklem artystycznym od ponad pół roku. - Ten projekt ma po pierwsze wymiar ideowy, który przedstawiamy w "Manifeście kontrrewolucyjnym", po drugie ma służyć przyciągnięciu do teatru szerszej publiczności, po trzecie zaś łączy się ze zmianą strategii promocyjnej naszego teatru" - mówił dyrektor.

Głomb zastrzegł, że tytuł manifestu należy rozumieć ironicznie. - W polskim teatrze dokonuje się od pewnego czasu rewolucja estetyczna, pewnie również ideowa, tak przynajmniej myślą ci, którzy ją tworzą. Każdej rewolucji przynależna jest kontrrewolucja. W związku z tym wymyśliliśmy sobie taki tytuł manifestu, a idee w nim zawarte chcemy upowszechniać w polskim środowisku teatralnym - mówił dyrektor.

Manifest legnickiego teatru składa się z czterech punktów. W pierwszy zatytułowanym "W obronie wspólnoty" podkreślono, że legnicki teatr będzie "teatrem uniwersalnym, bliskim każdemu człowiekowi". - Podążamy za pojedynczym życiem, opowiemy ludzkie historie, ukazujące zarówno piękno różnic między ludźmi, jak i wartość jedności. Tylko taki teatr może być autentyczny i potrzebny - może ocalać - napisano w manifeście.

W kolejnych punktach manifestu podkreślono m.in. że teatr nie powinien odrzucać i uznawać za banalne historii z początkiem, środkiem i końcem, posiadających bohatera i uchwytny rozumowo sens. "Nie chcemy ani teatru łatwego i przyjemnego, ani łatwego i nieprzyjemnego. W czasach, gdy zewsząd feruje się wyroki na Złego albo wygłasza peany na cześć Dobrego Polaka, chcemy pokazać Polaka (Nie)Zwykłego: nieoczywistego, barwnego, skomplikowanego" - napisali autorzy manifestu.

Pierwszym spektaklem pokazanym w ramach cyklu "Teatr Opowieści" będzie "Inny chłopiec" według powieści Willy'ego Russella. Spektakl jest wynikiem pracy całego zespołu legnickiego teatru - podkreślił Głomb. Premiera ma się odbyć 28 stycznia. Z kolei w marcu ma zostać wystawiony "Iwanow" Antona Czechowa w reżyserii Linasa M. Zaikauskasa. W ciągu trzech lat w ramach projektu zostanie pokazanych łącznie dwanaście spektakli.

Dyrektor legnickiego teatru podkreślił, że nowy cykl artystycznym na przyciągnąć do teatru szerszą widownię. Temu ma służyć również nowa strategia promocyjna związana z cyklem "Teatr Opowieści". W mieście pojawią się bilbordy, zostanie przeprowadzona akcja ulotkowa promująca legnicki teatr. Zmieni się również szata graficzna strony teatru oraz plakatów promujących spektakle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji