Artykuły

Rosja. "Burza" polskich twórców w Jarosławiu

Henryk Baranowski oraz Jerzy Kalina rozpoczęli pracę nad dramatem Szekspira w najstarszym teatrze Rosji, w Jarosławiu.

"Burza" w inscenizacji Henryka Baranowskiego będzie spektaklem o tęsknocie.

- Chciałbym stworzyć futurystyczną opowieść, w której Prospero szuka lepszego świata. Jest nie tylko filozofem, ale też lekarzem dusz - powiedział "Rz" reżyser.

- Lepszy świat, o którym marzy Prospero, zostanie zderzony z surową rzeczywistością, stąd bardzo ascetyczna scenografia - dodaje Jerzy Kalina. - Wyspa Prospera stanie się dla bohaterów ostatnim przystankiem. Światem ogołoconym z wyobraźni, z którego oni nie mają odwrotu. Uświadomią sobie, że niewiele czasu pozostało im na zrealizowanie marzeń, a na powtórzenie życia nie ma już szans.

Henryk Baranowski, były dyrektor Teatru Małego w Warszawie i Śląskiego w Katowicach, zrealizował wiele spektakli w teatrach polskich, niemieckich i rosyjskich. Często sięga po teksty Taboriego, Kleista, Joyce'a i Kafki. W Omsku wystawił "Balkon" Geneta, a w Nowosybirsku "Życie z idiotą" Schnittkego, uznane za najlepszy rosyjski spektakl operowy 2003 r.

W 2009 roku w Teatrze Bałtyjskij Dom w Petersburgu inscenizował bardzo popularną także w Rosji powieść Janusza L. Wiśniewskiego "S@motność w sieci". Przedstawienie do dziś utrzymuje się na afiszu. Z malarzem, rzeźbiarzem, performerem Jerzym Kaliną pracował m.in. w warszawskim Teatrze Małym i Studio.

Premiera "Burzy" w marcu w Jarosławiu. To właśnie tu w 1750 roku powstał pierwszy stały teatr publiczny w Rosji. Założyciel Fiodor Wołkow, zwany ojcem teatru rosyjskiego, teraz jest patronem sceny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji