Artykuły

Wiedeń. Lupa Mozartowi na urodziny

Z okazji 250. rocznicy urodzin Mozarta odrestaurowany Theater an der Wien stanie się kolejną sceną operową Wiednia. Przez cały 2006 rok zaplanowano tu premiery dzieł Mozartowskich. Każdą z nich powierzono innemu wybitnemu reżyserowi europejskiemu, a w towarzystwie takich europejskich sław jak Jürgen Flimm czy Patrice Chereau znalazł się także Krystian Lupa. Polskiemu twórcy zaproponowano inscenizację "Czarodziejskiego fletu", którą przygotuje ze swym scenografem Piotrem Skibą.

Będzie to operowy debiut Krystiana Lupy, stanowiący niewątpliwie efekt doskonale przyjętych w Wiedniu jego przedstawień, pokazywanych tu przez zespół Starego Teatru. Premiera "Czarodziejskiego fletu" odbędzie się 13 maja 2006 roku. Jak każdy z zaproszonych reżyserów także Krystian Lupa otrzymał znakomitego partnera - dyrygenta Daniela Hardinga.

Spektaklom w Theater an der Wien towarzyszyć będą liczne koncerty, a także specjalny autorski projekt teatralny jednego z najbardziej awangardowych twórców, Petera Sellarsa. Z kolei słynny amerykański choreograf John Neumeier zrealizuje baletową wersję "Requiem".

Wiedeń przygotowuje także dwie wystawy. Pierwszą z nich w mieszkaniu Mozarta, przy Domgasse 5, będzie można oglądać już od 27 stycznia (to dzień urodzin kompozytora), drugą szykuje Albertina. Ekspozycja w jej salach przypomni życie kompozytora i mu współczesnych, a także pokaże odbiór jego muzyki od wieku XIX po dzień dzisiejszy.

Szczególny charakter będzie miał w roku 2006 festiwal w Salzburgu. Pierwszy raz w dziejach jednej z najstarszych imprez kulturalnych Europy w programie znalazły się wszystkie 22 dzieła sceniczne Mozarta. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane, coprawda, wyłącznie w wersji koncertowej, ale nie zabraknie prawdziwych rodzynków muzycznych. Salzburg szykuje także gruntowną reorganizację jednego z budynków festiwalowych, tzw. małego Festspielhausu, gdzie kosztem 29 mln euro powstanie nowa widownia na 1600 miejsc. Na otwarcie odmienionego gmachu, który będzie nosił nazwę Dom dla Mozarta (Haus für Mozart), przewidziano 23 lipca 2006 r. premierę "Wesela Figara" w reżyserii Clausa Gutha i pod batutą Nikolausa Harnononcourta.

Wśród muzycznych znakomitości zaproszonych w przyszłym roku do Salzburga znalazł się polski tenor Piotr Beczała, który wystąpi w siedmiu spektaklach "Don Giovanniego" w reżyserii Martina Kušeja, a muzycznie przygotowanych przez Daniela Hardinga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji