Artykuły

Bydgoszcz. Raport z pola walki

25 listopada w Bydgoszczy spotkają się twórcy kongresów kultury, które miały miejsce w Polsce jesienią lub zaczną się lada dzień. Przedstawiciele środowisk Bydgoszczy, Lublina, Warszawy i Poznania będą dyskutowali w ramach seminarium "Miasto kultury czy miasto kulturalne?". Organizatorami spotkania są Narodowe Centrum Kultury i Collegium Civitas.

Co będzie tematem debaty? Przede wszystkim, zgodnie z podtytułem "Kultura jako płaszczyzna mobilizacji społecznej i obywatelskiej w polskichmetropoliach" uczestnicy spróbują zanalizować zmiany jakie przyniosły miastom starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i jesienne kongresy kultury. Bydgoski Kongres Kultury, łódzki Regionalny Kongres Kultury, warszawski Ruch Obywateli Kultury, działalność Sztabu Antykryzysowego i zbliżający się Kongres Kultury w Poznaniu, Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego w Lublinie to tylko kilka przykładów społecznego ożywienia w polskich metropoliach, do którego pretekstem stała się kultura.

Jakie są podobieństwa, a w czym się różnią lokalne inicjatywy? Jak stworzyć platformę wymiany doświadczeń? Czy potrzebna jest koordynacja działań lokalnych i regionalnych, by wspólnie z Ruchem Społecznym Obywatele Kultury monitorować realizację Paktu dla Kultury? Czy należy zabiegać o przyjęcie lokalnych paktów dla kultury? To najważniejsze problemy, o których chcemy rozmawiać podczas seminarium w Bydgoszczy.

W spotkaniu, które poprowadzi Edwin Bendyk, publicysta tygodnika "Polityka" i dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas udział zapowiedzieli przedstawiciele Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Katowic, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Warszawy, a także Ruchu Społecznego Obywatele Kultury.

W programie m.in:

1. Miasto kultury, czy miasto kulturalne? O możliwości renesansu miast polskich dzięki kulturze - Edwin Bendyk;

2. Pakt dla Kultury i jego realizacja - raport z pola walki, Beata Chmiel, Obywatele Kultury;

3. Droga do Bydgoskiego Paktu dla Kultury - Paweł Łysak;

4. Łódź po Regionalnym Kongresie Kultury - Łukasz Biskupski;

5. Lublin, jak wykorzystać kapitał starań o Europejską Stolicę Kultury - Rafał Koza Koziński;

6. Prezentacja Centrum Działań Niekonwencjonalnych - Grzegorz Senderowicz, Tomasz Olesiński.

Z bydgoskiej strony seminarium współorganizują Obserwatorium Kultury Wyższej Szkoły Gospodarki oraz Pracownia Kultury Współczesnej. Debatujący spotkają się w salach Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej w Bydgoszczy przy ul. Królowej Jadwigi 14, 25 listopada 2011. Start o 12:00.

Spotkanie ma charakter otwarty. Organizatorzy proszą uczestników wcześniejszą rejestrację mailową: obserwatorium@nck.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji