Artykuły

Warszawa. Więźniowie teatru - otwarte wykłady w Teatrze Narodowym

"Dożywotni więźniowie teatru/ bez najmniejszej możliwości ułaskawienia/ A mimo to nikt się nie poddaje" - pisze o aktorach Thomas Bernhard w Komediancie. Nowy cykl wykładów poświęcony jest wizerunkowi aktora i teatru w wybranych dramatach europejskich.

Autorami tych sztuk są zarówno klasycy jak Molire, Norwid, czy moderniści - Czechow, Wyspiański, Pirandello - ale też współczesny brytyjski pisarz, Michael Frayn, autor C"zego nie widać", jednej z najzabawniejszych fars, której akcja toczy się na scenie i w jej okolicach. Ponadto odbędą się wykłady poświęcone rolom komediantów Tadeusza Łomnickiego i autoteatralnej tematyce przedstawień Jerzego Grzegorzewskiego .

Pierwszy wykład wygłosi Joanna Szczepkowska, aktorka i pisarka.

19 listopada, godzina 15.00

Scena Studio

Wykład Joanny Szczepkowskiej

Teatr u Czechowa

Jego bohaterem jest wybitny rosyjski dramaturg Anton Czechow (1860-1904), autor "Mewy" i licznych opowiadań, w których przygląda się temu, co dzieje się za kulisami teatru: wzlotom i upadkom artystów w pełnej skali ich talentów lub miernoty.

Kolejny wykład - "Wyzwolenie aktora?" - odbędzie się 17 grudnia. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dariusz Kosiński omówi jeden z najważniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

Kontekstem dla nowego cyklu wykładów jest przygotowywana na 11 lutego 2012 roku premiera "Aktora" Cypriana Kamila Norwida. Przedstawienie na scenie przy Wierzbowej wyreżyseruje Michał Zadara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji