Artykuły

Amatorzy we Wrocławiu

Jurorzy nagrodzili spektakle, które były nie tylko ciekawe i dopracowane technicznie, ale również niosły ważny przekaz - III Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Amatorskich we Wrocławiu podsumowuje Karolina Babij z Nowej Siły Krytycznej.

III Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Amatorskich ukazały teatr w całym swoim bogactwie. Udowodniły także, jak wielką radość może sprawiać twórcom udział w spektaklu.

Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Amatorskich to wśród wrocławskich festiwali propozycja dość nowa. Od 2009 roku odbywa się na scenie Centrum Kultury Wrocław-Zachód. Podczas tegorocznej edycji w ciągu dwóch dni wrocławscy widzowie mogli obejrzeć dziesięć spektakli przygotowanych przez amatorskie grupy teatralne działające w szkołach czy ośrodkach kultury w całej Polsce. OPTA to dla nich nie tylko możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy szerszemu gronu odbiorców. To też okazja do konfrontacji i dyskusji o swoich poglądach na teatr, metodach pracy.

Grand Prix otrzymał Teatr Karawana. Grupa powstała w 2009 roku przy Miejskim Domu Kultury MUFLON w Jeleniej Górze, a jej członkami są ludzie uzależnieni. Teatr jest dla nich formą terapii, ale też miejscem, gdzie mogą na chwilę zapomnieć o problemach. W ramach OPTY zaprezentowali pierwszy powstały pod szyldem grupy spektakl - "Na pełnym morzu" na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. Analogia sytuacji życiowej aktorów oraz rozbitków jest tu czytelna. Zabawa formą i tekstem przynosi intrygujące efekty artystyczne: kameralny spektakl, którego siłą jest prostota i aktorstwo. Uzależnieni za pomocą tekstu Mrożka mierzą się też ze swoją przyszłością, odnajdują sens życia. "Na pełnym morzu", jako jeden z niewielu zaprezentowanych podczas OPTY spektakli, jest wynikiem przełożenia konkretnego tekstu dramatycznego na scenę.

Kolejnym godnym zauważenia spektaklem był "Sen lalkarza" Szkolnego Amatorskiego Teatru TRZCINA z Tomaszowa Mazowieckiego. To oparta na książce "Sen lalkarza Jonatana" Christophera Shennana przepiękna opowieść o procesie powstawania lalek i budowania spektakli lalkowych. Ukazuje również odwieczną walkę dobra ze złem. "Sen lalkarza" mocno wpływa na wyobraźnię widza - to teatr ruchu, który w połączeniu z muzyką i feerią świateł tworzy baśniowy świat. Przedstawienie przyniosło młodym aktorom I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Szkolnych w San Remo we Włoszech. Podczas OPTY nie zdobyli jednak żadnej nagrody. Zabrakło pewnej myśli przewodniej, czegoś ponad ukazanie magii teatru.

Ambitniejsze było przedstawienie wadowickiej Grupy PRÓG - "Sex war". Teatr czerpie z różnych tradycji teatralnych - z powodzeniem łączy teatr tańca z teatrem antropologicznym, miksując go z muzyką z pierwszych list przebojów - bałkańskie pieśni kontrastuje z piosenkami Lady Gagi. Wadowicka młodzież nie podjęła tematu wojny płci, jak sugerowałby tytuł, ale kwestię płci kulturowej oraz miłości w ogóle. Temat potraktowano z perspektywy historii literatury (od starożytności do współczesności), wplatając w opowieść doświadczenia młodych aktorów. Padające ze sceny monologi sprawiają wrażenie, że słyszymy ich osobiste, być może nawet autobiograficzne, wyznania, poznajemy ich spojrzenie na przyjaźń, miłość, zarówno hetero- , jak i homoseksualną. "Sex war" jest żywą, spójną i konsekwentną, a co najważniejsze precyzyjną w wykonaniu opowieścią o świecie młodych ludzi.

W niektórych spektaklach OPTY widać inspiracje trendami, które występują we współczesnym teatrze. Jednak, mimo powszechnego zastosowania multimediów czy bombardowania widza wielością bodźców, pojawiły się także przedstawienia, w których liczy się prostota, nie ma zbyt wielu rekwizytów, a na pierwszy plan wysuwa się aktor, słowo i przekaz. Jurorzy nagrodzili spektakle, które były nie tylko ciekawe i dopracowane technicznie, ale również niosły ważne treści.

Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Amatorskich to ciekawe wydarzenie na mapie kulturalnej Wrocławia. Szkoda, że zainteresowanie publiczności było niewielkie. Spektakle amatorów oglądali widzowie złożeni z organizatorów, garstki teatromanów oraz występujących artystów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji