Artykuły

Berlin. Film Żmijewskiego zdjęty z wystawy w Berlinie

Liczący ponad cztery minuty film Artura Żmijewskiego "Berek" został usunięty z wystawy "Obok" pokazanej w berlińskim muzeum Gropius Ba

Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna zlikwidowania ekranu, na którym pokazywano film. Przedstawia grupę nagich mężczyzn i kobiet grających w berka w piwnicy oraz w komorze gazowej byłego obozu zagłady. Z informacji "Rz" wynika, że władze muzeum zareagowały w ten sposób na zapis w księdze pamiątkowej wystawy, gdzie jeden z widzów się skarżył, iż praca polskiego artysty jest "skandaliczna" i "antysemicka". Wpis ten pojawił się tuż po otwarciu wystawy.

Jej kurator Anda Rottenberg nie kryła wczoraj w rozmowie z PAP zdumienia wywołanego decyzją o usunięciu pracy. "Berek" powstał w 1999 roku, był już pokazywany wielokrotnie w Niemczech i nigdy nie wzbudził zastrzeżeń.

Berlińskie muzeum nie poinformowało o zdjęciu pracy galerii Zachęta, która jest właścicielem pracy Żmijewskiego, ani jego samego. Z korespondencji pomiędzy dyrekcją berlińskiego muzeum a Zamkiem Królewskim w Warszawie wynika jedynie, że usunięcie ekspozycji nastąpiło na prośbę gminy żydowskiej w Berlinie. Ta jednak nie wie nic o sprawie.

Anda Rottenberg napisała w katalogu wystawy, że prace Żmijewskiego, zwłaszcza "Berek" i "Oni", "budują dla siebie jednoznaczny kontekst i mówią o dziedziczeniu nie tylko traumy, ale także ukrytych wzorców zachowań z czasów wojny". W opisie "Berka", autorstwa Małgorzaty Bogdańskiej-Krzyżanek, czytamy: "Zestawienie pomieszczenia, w którego ścianach dokonywane było bestialskie ludobójstwo, z beztroską zabawą nagich - więc przecież tak samo jak zabijane ofiar odartych z najprostszych znamion godności - ludzi szokuje, ale także ma przywoływać psychoterapeutyczny powrót do traumatycznych przeżyć, aby je przezwyciężyć".

Otwarta we wrześniu wystawa traktująca o 1000-letniej historii polsko-niemieckiej w sztuce cieszy się dużą popularnością. Większość widzów to turyści niemieccy i mieszkańcy Berlina. Ma doskonałe recenzje, jednak nie zabrakło głosów, że jest dla Niemców mało zrozumiała.

Korespondencja z Berlina

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji