Artykuły

TVP Kultura. Wracają stare porządki

Kulturalna telewizja od jesieni znów robiona "na żywo", oparta nie tylko na archiwach, ale też na nowych własnych produkcjach i sprawdzonych cyklach programowych.

Stacja zapowiada na jesień nowe otwarcie. Przede wszystkim - na powrót wciąga do współpracy artystów z różnych dziedzin, co było kiedyś jej specjalnością. Wraca też telewizja robiona "na żywo", oparta nie tylko na archiwach, ale też na nowych własnych produkcjach, sprawdzonych u początku stacji cyklach programowych, pasmach dokumentalnych, muzycznych, filmowych i teatralnych. Będzie bardzo ciekawa oferta dokumentu i nowoczesnej sztuki współczesnej. Do tego filmy z wyższej półki, literatura, teatr, opera oraz dużo dobrej muzyki. To ma być alternatywa dla rozkrzyczanych, ogólnotematycznych stacji.

Każdy z dni tygodnia będzie miał przypisany temat wiodący związany z jedną dziedziną sztuki. Poniedziałek to literatura, wtorek - teatr, środa - muzyka, czwartek - sztuka/cywilizacja, a piątek - film. Większość propozycji w danym dniu będzie w jakimś stopniu dotyczyła właśnie tego tematu. Dotyczy to także głównego pasma filmowego. Jeśli więc poniedziałek jest dniem literatury, to możemy oczekiwać, że film o godz. 21 będzie adaptacją lub wariacją na temat literackiego dzieła.

Na antenę wracają z nowymi czołówkami i scenografią znane z przeszłości cykle programów realizowanych "na żywo". "Informacje kulturalne", czyli bieżące wiadomości ze świata kultury, pojawiały się będą od poniedziałku do piątku o godzinie 20:05 (powtórki następnego dnia o godz. 8, 10, 14 i 16:15). W tych samych dniach bezpośrednio po "Informacjach", o godz. 20:20, w "Studio kultura" dyskutowane będą kulturalne wydarzenie dnia. Wydarzenia tygodnia podsumowywał będzie ze swoimi gośćmi Michał Chaciński w programie "Tygodnik kulturalny" (premiera piątek godz. 22:45, powtórka niedziela godz. 16:20). Wraca też realizowana z gościem w studio "Niedziela z " (od godz. 17:15), czyli blok programowy poświęcony jednemu artyście. Z wyjątkiem prowadzonego przez Chacińskiego "Tygodnika" jeszcze nie wiadomo, kto będzie gospodarzem tych programów. Redakcja szuka nowych twarzy. Castingi trwają.

Wiadomo natomiast, że pierwsza "Niedziela z " w jesiennym programie będzie niedzielą z TVP Kultura. To okazja do pochwalenia się nową ramówką. A tydzień później, 11 września, bohaterem niedzieli będzie socjolog i filozof Zygmunt Bauman.

Gratką nie tylko dla melomanów będą rozpoczynające się codziennie o 8:15 poranki z muzyką klasyczną - ale w lżejszym, kameralnym repertuarze. Muzyka będzie zresztą w ogóle mocną stroną jesiennej ramówki. Oprócz porannych koncertów stałe miejsce znajdzie w niej opera. W każdą środę o godz. 21 widzowie będą mogli zobaczyć kolejne przedstawienia ze światowych scen. Z myślą o tym paśmie zakupiono m.in. cykl 22 oper Mozarta zrealizowanych podczas festiwalu w Salzburgu w 2006 roku, dwie pierwsze z nich - "Apollo i Hiacynt" i "O powinności pierwszego przykazania"- zobaczymy już we wrześniu. Natomiast codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 19 koncertowo reprezentowane będą najróżniejsze gatunki muzyczne. Na wrzesień planowana jest m.in. emisja koncertów, m.in. Coldplay "LIVE in Europe", Bjork, The Doors oraz Queen "Live in Rio". Muzyka obecna będzie również w nowym paśmie, o którym niżej.

Nowości pojawią się także w pasmach dokumentalnych. Od poniedziałku do piątku o godz. 17:15 zaplanowane jest pasmo dokumentów o współczesnej sztuce i świecie. Tytuły pozycji zaplanowanych na wrzesień pozwalają mieć nadzieję, że będzie naprawdę ciekawie. Na pierwszy ogień pójdą: głośny manifest ekologiczny "Petropolis" Petera Mettlera, "Deux de la vague" ("Dwóch na fali") Emmanuela Laurenta o francuskim kinie Nowej Fali i przyjaźni Godarda z Truffaut (9 września) oraz obsypana już nagrodami "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia, w której reżyser obserwuje swojego synka próbującego odnaleźć się w obcej rzeczywistości - wśród argentyńskich potomków polskich emigrantów. Więcej dokumentów pojawi się w niedzielne wieczory (ok. 22:45) w paśmie "Więcej niż fikcja".

A filmy? Te najważniejsze mają trafiać na ekran codziennie o godz. 21, ale z wyłączeniem wtorków (spektakl Teatru Telewizji) i środy (opera). Z uwagi na budżetowe ograniczenia nie będą to wyłącznie premiery, choć w samym wrześniu będzie ich sporo - ok. 30. Siłą pasma ma być ostra selekcja pod hasłem: "Ambitne światowe kino dla każdego". Czasami kompromis między "ambitne" a "dla każdego" kończy się klęską, ale nie zawsze. We wrześniu zobaczymy m.in.: "Pusty dom" reż. Kim Ki-duka (5.09), "Nic osobistego" Urszuli Antoniak (9.09), "Obsługiwałem angielskiego króla" Jirziego Menzla (19.09), "Volver" Pedro Almodóvara (30.09), "Lalki" Takeshi Kitano (16.09), "C.R.A.Z.Y." Jean-Marca Vallee (17.09) i "Peryferie" George'a Bogdana Apetriego (24.09). W ostatni tydzień września zobaczymy przegląd filmów Otara Iosselianiego. Odtąd każdy ostatni tydzień miesiąca zarezerwowany zostanie na podobne monograficzne przeglądy.

Chyba największa, a na pewno najbardziej ambitna nowość TVP Kultura to pasmo poświęcone sztukom audiowizualnym - od poniedziałku do czwartku od 22:45. Tu prezentowana będzie sztuka spoza głównego nurtu. Pasmo współtworzyć będą zaproszeni przez redakcję artyści. Wideo-art zobaczymy w poniedziałkowym programie "Videogalerie", prezentującym najciekawsze prace polskich i zagranicznych artystów wideo. We wrześniu będą to prace artystów związanych z założoną przez Martę Kołakowską w 2007 roku warszawską galerią LETO, która promuje najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej.

Muzyce alternatywnej zostaną poświęcone wtorki. Możemy się spodziewać gatunkowego eklektyzmu, ciekawych brzmień, muzycznych poszukiwań. We wrześniu będą to: wielokrotnie nagradzany film "ATP - muzyka jutra" (6.09), powstały z okazji dziesięciolecia specyficznego muzycznego festiwalu All Tomorrow's Parties. Film jest kompilacją materiałów nakręconych i nadesłanych przez fanów. Ich oczami widzimy koncerty, m.in.: Portishead, Sonic Youth, Grizzly Bear, A Hawk And A Hacksaw, Fuck Buttons czy The Mars Volta. Znakomity, pełen muzyki dokument "Glastonbury" Juliena Temple, który do dyspozycji miał ponad 900 godzin materiału z całej historii słynnego festiwalu, pojawi się 13.09, a premierowa emisja dokumentu o "The White Stripes" tydzień później.

Filmowi artystycznemu, sytuującemu się między fabułą a wideo-artem poświęcone będą środy. We wrześniu zaprezentowane zostaną premierowo cztery filmy: "Track" Konrada Smoleńskiego (7.09), "Etykieta zastępcza" Grzegorza Drozda (14.09), "Given" Wojciecha Pusia (21.09) i nagrodzony na Nowych Horyzontach autobiograficzny dokument Jonathana Caouette "Tarnation" (28.09).

A w czwartki zobaczymy "Kunstkamerę", czyli cykl o wizjonerach sztuki. We wrześniu m.in. o saksofoniście jazzowym Tomaszu Szukalskim i legendzie rocka Patti Smith.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji