Artykuły

Warszawa. "TransGiovanni" w Starej ProchOFFni

23 lipca o g. 20 w Teatrze Stara ProchOFFnia odbędzie się premiera spektaklu "TransGiovanni" Grupy Artystycznej Teraz Poliż.

Projekt DEKAMERON. To przedsięwzięcie artystyczne umożliwia młodzieży licealnej czynne uczestnictwo w procesie produkcji teatralnej. W ramach projektu odbyły się warsztaty teatralne z twórcami (aktorkami, reżyserem, scenografem, kompozytorem i fotografem), a równolegle do tych działań powstaje spektakl teatralny pt.: "TRANSGIOVANNI" oparty na motywach "Dekameronu" Boccaccia w reżyserii Natalii Sołtysik.

Młodzież może "od kuchni" podglądać, co dzieje się, zanim spektakl ujrzy światło dzienne. Może przekonać się, co w teatrze jej się podoba, a co niekoniecznie budzi zainteresowanie. A co najważniejsze uczestnicząc w próbach do spektaklu i przyglądając się kolejnym etapom jego powstawania, ma wpływ na jego finalny wygląd. Biorąc udział w dyskusjach, warsztatach, wyrażając swoje opinie, poddając różnorodne pomysły młodzi ludzie sami stają się twórcami. Zdobyte umiejętności będą wykorzystane w praktyce przy jesiennym (październik 2011) wznowieniu spektaklu, gdyż przed każdym ze spektakli grupa warsztatowa będzie pokazywała wymyślony w trakcie zajęć performance teatralny.

Sam spektakl teatralny jest niewątpliwie również bardzo ważnym elementem projektu. Przedstawienie tworzone będzie metodą pracy warsztatowej, która jest specyfiką działań Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ. Wybór padł na "Dekameron" Boccaccia, gdyż Grupie zależało na wyborze tekstu klasycznego, zawartego w kanonie lektur szkolnych, aby pokazać młodzieży licealnej, jak bardzo kreatywny i inspirujący może być dla nich kontakt z kanonem literatury europejskiej. Wspólna warsztatowa praca nad budowaniem spektaklu jest próbą stworzenia młodym ludzi przestrzeni ich indywidualnej i grupowej wypowiedzi, pokazania teatru jako żywego i aktualnego elementu współczesnej im kultury, a nie skostniałej instytucji.

Florencja. 1348.

Zaraza.

Wiele dni, wiele tematów, wiele opowieści osób, które uszły przed zarazą.

Wycieczka z miasta, za miasto, od miasta, pod miasto, UCIECZKA.

Boccaccio włożył swe opowieści w usta ludzi, którzy uszli z miasta przed zarazą. Trafnie przyrównano architektonikę "Dekameronu" do romańskiego krużganka: równych wymiarów są jego łuki i kolumny, ale gdy przyjrzeć się bliżej każdy kapitel okazuje się odmienny i różny jest ornament poszczególnych smukłych kolumn.

Pamiętając, że Boccaccio pisał go głównie dla pań, chcąc dać rozrywkę "delikatnym stworzeniem niewieścim", których los budził szczególne jego współczucie, aktorki z Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ postarają się, w charakterystyczny dla siebie sposób, wcielić w bohaterów "Dekameronu", co wydaje się tym bardziej ciekawe, ponieważ w opowiadaniach występują zarazem postacie żeńskie jak i męskie.

"Miłość jest dla kobiet Dekameronu sprawą jedyną. Nie uczone, bez ironii przyznać są gotowe, że zaledwie do kołowrotka się zdadzą. Kij nie przestał być ostatecznym argumentem i środkiem zapobiegawczym w ręku mężczyzny, nakazującym posłuch i szacunek".

Takie spojrzenie na losy niewiast interpretowane przez dziewczyny z TERAZ POLIŻ, które zdecydowanie opowiadają się przeciwko dyskryminacji, handlowemu traktowaniu i przemocy wobec kobiet (tworzą spektakle po auspicjami Amnesty International i Centrum Praw Kobiet) może być mieszanką wybuchową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji