Artykuły

Kulisty świat

To właśnie przykład spektaklu, na który odpowiedzialny rodzic może z czystym sumieniem zabrać swoje dziecko - o "Ty i ja" w reż. Lucyny Winkiel i Katarzyny Pawłowskiej ze Studia Teatralnego BLUM z Poznania prezentowanym na małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych pisze Justyna Czarnota z Nowej Siły Krytycznej.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że pierwszy kontakt z teatrem jest doświadczeniem, które skutkuje przez całe życie. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni dobór repertuaru dla najmłodszej teatralnej publiczności. Ideą małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, organizowanych po raz pierwszy w historii, jest zaprezentowanie spektakli przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach, dopasowanych do ich potrzeb i etapów rozwoju. Spektakli, które zapraszają do wspólnego poznawania świata poprzez teatr, prezentują przy tym wysoką wartość artystyczną i estetyczną.

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne otworzył "Ty i ja" poznańskiego Studia Teatralnego BLUM, półgodzinne przedstawienie dla najmłodszej publiczności teatralnej - dzieci liczących mniej niż 4 lata. Twórczynie spektaklu - Lucyna Winkiel i Katarzyna Pawłowska - podejmują temat wyodrębniania się "ja" dziecka od świata zewnętrznego, pomagają uświadomić różnicę pomiędzy sobą i innym człowiekiem, podkreślając przy tym wartość współpracy pomiędzy jednostkami. Zadanie to umożliwiają wykorzystane jako rekwizyty piłki, które ułatwiają interakcję pomiędzy bohaterkami. Artystki podjęły trudny temat, mówią o nim subtelnie i pogodnie, korzystając ze środków odpowiednich dla dzieci na tym etapie rozwoju - oddziałują kolorem, dźwiękiem, ruchem, prostymi komunikatami słownymi.

Zgodnie z tradycją przedstawień dla tej grupy wiekowej, goście (rodzice wraz z pociechami) zajmują miejsca blisko aktorów, na podłodze na miękkich kolorowych poduszkach. Takie usytuowanie widowni zapewnia dzieciom maksymalny komfort odbioru, bliskość rodziców daje im poczucie bezpieczeństwa. Scenę wydzielono przy pomocy dwóch seledynowych półokręgów, między którymi znajduje się niewielka przestrzeń. Po lewej stronie - bębny, cymbały i dzwonki, czyli małe muzyczne królestwo Robert Rekiela. Znakiem rozpoczęcia przedstawienia jest pojawienie się znienacka chmury baniek mydlanych. Jednocześnie zza kulis wtaczają się dwie kolorowe piłki. Za nimi wybiegną aktorki, zajmując swoje połówki seledynowego koła. Zauważają się i badają, na początku niepewnie. Z czasem coraz bardziej ochoczo naśladują swoje gesty i ruchy, wchodzą w interakcje: wymieniają się piłkami, wspólnie bawią. Na końcu spektaklu, gdy bohaterki uświadomią sobie znaczenie równania ja plus ty - rozpołowiony dywan zostaje złożony w całość, następuje symboliczne dopełnienie. Warto zresztą zauważyć, że koliste i kuliste kształty dominują w spektaklu - okrągła jest scena, bańki mydlane, piłki, nawet spódnice aktorek są w grochy. Obłość i miękkość linii w połączeniu z pastelowymi kolorami dodaje spektaklowi lekkości i łagodności. To jeden ze sposobów na dostarczanie widowni przyjemnych bodźców, budzenie pozytywnych emocji.

Spektakl budowany jest przede wszystkim z prostych działań scenicznych z wykorzystaniem piłek - ich turlania, odbijania, unoszenia. Kolejne sceny są krótkie, dzięki czemu udaje się zachować dynamikę całości. Częstotliwość zmian nie przekracza jednak możliwości percepcyjnych dzieci. Wielkość piłek, których używają aktorski, wpływa na tempo poszczególnych sekwencji - im większa piłka, tym ruchy aktorek i muzyka wolniejsze.

Chwytem często stosowanym na zakończenie spektaklu dla najnajmłodszych jest wspólna zabawa dzieci z aktorami. Dzięki niej dochodzi do wyciszenia emocji, jakich dostarcza dziecku pobyt w teatrze, ale również do wzbudzenia pozytywnych skojarzeń z teatrem jako miejscem i instytucją. W przypadku spektaklu "Ty i ja" znakomitym pretekstem okazują się piłki. Po zakończeniu pokazu, aktorki rzucają je dzieciom, wymownym gestem zapraszając do gry. Najmłodsi festiwalowicze radośnie przyjęli zaproszenie, a wraz z nimi na scenie Instytutu Teatralnego pojawili się dorośli, którzy bawili się nie mniej chętnie niż ich pociechy. Oto przykład spektaklu, który potrafi zjednoczyć wszystkich widzów!

"Ty i ja" to przedstawienie radosne i kolorowe, ale także mądre i poprzez zabawę przekazujące dzieciom pozytywne wartości. To właśnie spektakl, na który odpowiedzialny rodzic może z czystym sumieniem zabrać swoje dziecko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji