Artykuły

Kraków. Filmy Lubitscha i premiera w Starym

Niemiecki reżyser przedstawi spektakl "Być albo nie być", który pod płaszczykiem komediowej konwencji odpowiada na istotne pytania

Akcja sztuki rozgrywa się w czasie II wojny światowej

Milan Peschel wystawi w Starym Teatrze spektakl "Być albo nie być", którego scenariusz autorstwa Nicka Whitby'ego powstał w oparciu o głośny film Ernsta Lubitscha. To koprodukcja krakowskiego teatru i Maxim Gorki Theater w Berlinie. Twórców teatru zainspirowały poruszane w filmie problemy: niejednoznaczność ocen i postaw, przewrotność historii oraz sztuka komercyjna albo wysoka. Spektakl szuka odpowiedzi na pytania: jaki wpływ ma sztuka i teatr na otaczającą je rzeczywistość oraz w jaki sposób sztuka może zachwiać wiarą w słuszność danej ideologii?

W swoim filmie Lubitsch wykorzystuje formę komediową do przedstawienia charakterystyki niemieckich okupantów w Polsce. Jego akcja dzieje się w 1939 roku. Wybuch II wojny światowej przerywa warszawskim aktorom próbę spektaklu "Hamleta". Teatr zostaje zamknięty ale wkrótce otwiera swoje podwoje. Aktorzy wracają do prób, angażują się także w działalność ruchu oporu. W tajemnicy szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Gdyby udało im się przeprowadzić akcję pomyślnie, nie byłoby już dla nich miejsca w Warszawie. Aktorzy są tego świadomi. Myślą o opuszczeniu miasta.

Film opowiadający o faszystowskiej inwazji na Polskę mówi także o początkach zagłady Żydów. O eksterminacji oficjalnie nikt wtedy jeszcze nie wiedział. Niewiedzę tę doskonale obrazuje jednak scena, w której aktorka za odpowiedni kostium "do obozu koncentracyjnego" uważa wieczorową jedwabną suknię, za co spotyka ją nagana od reżysera wystawiającego przecież "poważny realistyczny dramat".

Ta pozornie lekka komedia o niefrasobliwych warszawskich aktorach, którzy jednak podczas nazistowskiej okupacji wykazują niespodziewany hart ducha i szlachetność, dzisiejszym odbiorcom umożliwia dokonanie wielu jej interpretacji.

W spektkalu "Być albo nie być" występują m.in.: Adam Nawojczyk (Józef Tura), Anna Radwan-Gancarczyk (Maria Tura), Błażej Peszek (Griinberg) i Andrzej Rozmus (funkcjonariusz gestapo), (uw)

Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej

Godz. 19.15

***

PROJEKCJE

Dziś i jutro w Domu Norymberskim (ul. Skałeczna 2) o godz. 18 odbędą się pokazy filmów Ernsta Lubitscha, jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina. Dziś zobaczymy "Ostrygową księżniczkę" i "Annę Boleyn" a jutro czeka nas pokaz "Sumurun" i "Górska kotka".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji