Artykuły

Legnica. Autorki "III Furii" w Caffe Modjeska

Jutrzejszą premierę "III Furii" w reżyserii Marcina Libera poprzedzi otwarte dla publiczności spotkanie ze współautorkami scenariusza sztuki Sylwią Chutnik i Magdą Fertacz. Początek o godz. 17 w teatralnej Caffe Modjeska.

Podstawą dla scenariusza dla "III Furii", które w Dzień Kobiet premierowo wystawione zostaną na legnickiej Scenie na Piekarach, stała się powieść Sylwii Chutnik "Dzidzia", którą scenicznej adaptacji poddały Magda Fertacz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Autorki wersji dramaturgicznej wprowadziły także w treść sztuki postać zaczerpniętą z "Egzekutora" Stefana Dąmbskiego, pamiętnika wydanego w ubiegłym roku przez Ośrodek KARTA.

Dwie z trzech autorek dramatu (Małgorzata Sikorska-Miszczuk przebywa w Moskwie) będą gośćmi przedpremierowego spotkania z publicznością, które odbędzie się w teatralnej kawiarni. Wstęp wolny.

Sylwia Chutnik (1979). Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Przewodniczka miejska po Warszawie i dziennikarka. Jest autorką powieści "Kieszonkowy atlas kobiet", za którą została nagrodzona Paszportem Polityki w 2008 roku. Adaptację tej książki przygotował w Teatrze Powszechnym Waldemar Śmigasiewicz. Druga jej książka "Dzidzia", która stała się podstawą scenariusza "III Furii", ukazała się w 2009 roku.

Magda Fertacz (1975). Absolwentka Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych oraz Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dramatopisarka i projektantka wnętrz. Jest autorką kilu dramatów, m.in."Kurz" (sztuka wystawiona została w Studiu Dramatu Teatru Narodowego w Warszawie w 2008 r. w reż. Anny Trojanowskiej), "Absynt", "Trash Story" (wystawiona w Teatrze Ateneum w Warszawie w 2008 r. w reż. Eweliny Piotrowiak) oraz "Białe Baloniki" (wystawiony w Teatrze Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi w 2010 r. w reż. Agaty Biziuk). Pisze również scenariusze filmowe. Jest laureatką kilku nagród, między innymi: Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Gdynia, 2008) i wyróżnienia w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009) za "Trash Story" oraz wyróżnienia na Festiwalu Radom Odważny (2005) za "Kurz".

Na zdjęciu: próba spektaklu "III Furie"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji