Artykuły

Warszawa. Nowy dyrektor, nowy program

Najnowszy repertuar teatru to efekt zmian, jakie Ireneusz Janiszewski, nowy dyrektor Teatru Praga, wprowadza na scenie przy Otwockiej 14. Wychowanek m.in. Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy, rozszerza ofertę kulturalną teatru o taniec, film, sztukę i filozofię.

Teatr PRAGA ma nowego drektora - Ireneusza Janiszewskiego. Z nowym dyrektorem Teatr PRAGA zmienia swoje artystyczne oblicze. Od marca repertuar jest juz w całości zgodny z nową koncepcją teatru. Niedługo pojawi się nowe logo i nowa strona www

Jesteśmy przekonani, że działalność Teatru Praga pod kierownictwem nowego dyrektora wpłynie w znaczący sposób na życie kulturalne całej dzielnicy, a tym samym Warszawy. Dlaczego? Ponieważ nowa koncepcja Teatru Praga nie ograniczy sie tylko do teatru - bedą tu projekcje filmowe, wykłady, pokazy mody, warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Nowy dyrektor Teatru Praga, Ireneusz Janiszewski, zapewnia w nowej koncepcji artystycznej: "Teatr Praga chce prezentować repertuar niekomercyjny, ambitny, ważny. Pragniemy spotykać artystów o niepospolitym splocie talentu i marzeń. Ludzi, którzy w ruinie potrafią ujrzeć swój przyszły dom. Pradze potrzebni są utalentowani marzyciele, bo marzyć to trudna sztuka."

Najnowszy repertuar teatru to efekt zmian, jakie Ireneusz Janiszewski wprowadza na scenie przy Otwockiej 14. Wychowanek m.in. Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy, rozszerza ofertę kulturalną teatru o taniec, film, sztukę i filozofię. W pierwszym tygodniu marca Praga gości Teatr Maat Projekt Tomasza Bazana - trzy spektakle wykorzystujące dalekowschodnią refleksję nad ciałem i nowoczesne metody prowadzenia tancerzy. Tydzień później pokazane zostaną trzy monodramy. Szczególnie polecamy "Novecento" w reżyserii Iwo Vedrala. To zabawna historia niezwykłego pianisty, który urodził się na statku, spędził tam całe życie i nigdy nie zszedł na ląd. Produkcja Teatru Nowego w Krakowie to polska prapremiera sceniczna tekstu Alessandro Baricco, jednego z najpopularniejszych współczesnych włoskich dramatopisarzy.

Ostatni marcowy weekend w Teatrze Praga to prezentacje dokonań młodych twórców z łódzkiej szkoły filmowej. Na scenie zobaczymy dwa dyplomy aktorskie ("Top Dogs" i "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie"), a także krótkie metraże studentów wydziałów operatorskiego i animacji. To prawdziwa gratka dla wielbicieli eksperymentów i wyobraźni nieskrępowanej wymogami sprzedawalności.

Na kwiecień przygotowaliśmy wydarzenie bez precedensu: wykład uznanego w świecie akademickim prof. Bogdana Banasiaka, filozofa i tłumacza, który wyjaśni niuanse francuskiej filozofii końca XVIII wieku. Wykład odbędzie się z okazji wystawienia "Filozofii w buduarze", spektaklu Teatru Nowego w Krakowie. Inne produkcje tego teatru, z którymi warszawski widz będzie mógł się zapoznać w pierwszy weekend kwietnia w Teatrze Praga, to: "Pan Jasiek" i "Amok, moja dziecinada".

Teatr Praga przygotowuje także premierę. Na scenie przy Otwockiej 14 rozpoczynają się prace nad nowym spektaklem z udziałem artystów Maat Projekt. "Hermeneia" inspirowana będzie twórczością Samuela Becketta i listami Marleny Dietrich.

***

Ireneusz Janiszewski

(ur. 1975 r. / 36 lat)

Skończył studia na Wydziałe Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Wśród wykładowców spotkał m.in. Mikołaja Grabowskiego (któremu asystował przy realizacji "Króla Leara" w Teatrze Nowym w Łodzi i "Obywatela Pekosia" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), a także Krystiana Lupę, z którym współpracował przy inscenizacji "Lunatyków" w Teatrze Starym w Krakowie. Swoje wykształcenie poszerzał o tematy religii i związków sztuki z kultem w ramach studiów kulturoznawczych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiedzę z zakresu zarządzania kulturą zdobywa w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.

W marcu 2001 roku zrealizował "Śluby panieńskie" na otwarcie Małej Sceny w Teatrze Nowym w Łodzi. Nagroda dla Katarzyny Krzanowskiej za rolę Anieli na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W latach 2001 - 2002 współpracował z Teatrem Nowym, tworząc wraz z dyrektorem Mikołajem Grabowskim stronę artystyczną i organizacyjną teatru. W tym samym roku w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie odbyła się premiera "Antygony" Sofoklesa w reżyserii i opracowaniu muzycznym Ireneusza Janiszewskiego.

W ramach Festiwalu Radom Odważny wyreżyserował i opracował scenograficznie dramat Szymona Wróblewskiego "Punkiet". Spektakl otrzymał nagrodę specjalną w ministerialnym Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. "Punkiet" został zaprezentowany także na wrocławskiej EURODRAMIE 2002. Tego samego roku w katowickim Teatrze im. Wyspiańskiego odbyła się premiera jego "Matki" według Witkacego.

W lutym 2004 roku rozpoczęła się współpraca Ireneusza Janiszewskiego z Krystianem Lupą przy "Zaratustrze" według Fryderyka Nietzschego. Prapremiera światowa przedstawienia odbyła się w ramach festiwalu w Atenach w czerwcu. Spektakl był również prezentowany na Festiwalu Baz@rt w Teatrze Starym w Krakowie, gdzie odbyła się jego premiera.

W 2005 roku wyreżyserował w Teatrze Nowym w Łodzi "Chorobę młodości" Ferdynanda Brücknera. Nagroda dla Mariusza Ostrowskiego za debiut sezonu 2005/06. Spektakl powstał w ramach Sceny Młodych, projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był także prezentowany w ramach I Spotkań Teatrów Miast Partnerskich. Współpraca Ireneusza Janiszewskiego ze Sceną Młodych Teatru Nowego w Łodzi trwała do 2007 roku.

We wrześniu 2007 roku Janiszewski wystawił "Peer Gynta" Ibsena w Teatrze Polskim w Szczecinie. Jego spektakle były prezentowane w także Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Reżyserował m.in. Gorkiego, Salę, Rappa. W styczniu 2009 roku dobyła się premiera spektaklu "Na końcu tęczy", którego reżyserem i autorem sconagrafii był Ireneusz Janiszewski. Produkcja Teatru Muzycznego w Łodzi spotkała się z pozytywną reakcją krytyki i publiczności. Spektakl był prezentowany na III Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.

Ireneusz Janiszewski zajmuje się działalnością edukacyjną jako wykładowca, autor warsztatów i projektów edukacyjnych. Obecnie piastuje stanowisko p.o. dyrektora warszawskiego Teatru Praga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji