Artykuły

Rosja i reszta oczami "Rity Baum"

Kolejne "Rity" wyrastają jak grzyby po deszczu. Wrocławskie pismo artystyczno-literackie, które do niedawna było nieregularnikiem, a potem kwartalnikiem, teraz ukazuje się co trzy tygodnie. W księgarniach i EMPiK-ach są teraz dostępne dwa numery "Rity Baum". Bieżący numer pisma poświęcony jest głównie Rosji - jej kulturze i sytuacji socjopolitycznej - pisze Marta Wróbel w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Pisarka Agnieszka Kłos przybliża historię rosyjskich Żydów. Malarz i performer Jacek Zachodny pisze o swojej podróży do Rosji, filmoznawczyni Małgorzata Radkiewicz o rosyjskim kinie kobiet, a ukraiński poeta i prozaik Juryj Andruchowycz o Moskwie (to fragment nieopublikowanej jeszcze książki autora "Leksykon miejsc intymnych"). Natomiast reżyser teatralny i dramaturg Krzysztof Kopka wspomina dwudziestotrzydniową podróż na Syberię, gdzie wraz z zespołem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy pokazywał spektakl "Palę Rosję! Opowieść syberyjska" [na zdjęciu].

W bieżącym numerze pisma znalazły się także wiersze rosyjskich poetów, m.in. Iwana Achmietiewa. Prócz rozbudowanej części najnowszej "Rity Baum", poświęconej Rosji, można w piśmie przeczytać też felietony, m.in. poety Jacka Podsiadły. I teksty o tryptyku teatralnym Lecha Raczaka i spektaklach "(A)pollonia" i "Koniec" Krzysztofa Warlikowskiego. Jest również kolejna część cyklu "Wrocławska (nie)zależna scena muzyczna", w ramach którego muzycy i dziennikarze przedstawiają swoje typy najlepszych wrocławskich płyt dekady z kręgu muzyki niezależnej. Spotkanie promujące najnowszą "Ritę" odbędzie się 17 marca w klubokawiarni Falanster.

Natomiast w numerze 16. pisma nie ma tematu przewodniego, jest za to sporo ciekawych tekstów, w tym m.in. felieton malarza Pawła Jarodzkiego, opowieść artystki multimedialnej Izabelli Gustowskiej o Christianie Boltańskim i rozmowa z Ewą Jasiewicz - brytyjską dziennikarką polskiego pochodzenia, która brała udział w konwoju do Strefy Gazy z pomocą humanitarną, zaatakowanym w tamtym roku przez izraelskich komandosów. Oba numery pisma kosztują 12,90 zł.

Na początku marca trafi do księgarń numer specjalny "Rity Baum" - opublikowany pod hasłem "Transhuman", poświęcony transgresji człowieka w różnych kontekstach. Podyskutować na ten temat będzie można 3 marca we wrocławskiej galerii Entropia (ul. Rzeźnicza 4) o godz. 18. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji