Artykuły

Jelenia Góra. Od jutra Festiwal Muzyki Teatralnej

Powstał nowy festiwal. Pod patronatem ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego będziemy słuchać 1 i 2 kwietnia w Jeleniej Górze koncertów Festiwalu Muzyki Teatralnej.

Festiwal wymyślił Zbigniew Szumski z Teatru Cinema. Michałowickie Cinema ma w ostatnim czasie wyjątkowo dobrą prasę i passę - jest teatrem ludzi, którzy wymyślili sobie teatr, aby żyć niebanalnie. Festiwal ma tę niebanalność wzmocnić.

Motto festiwalu - "muzyka teatralna - autonomia współuczestnictwa" - podkreśla znaczenie muzyki w spektaklu. Szumski napisał: "Można wyobrazić sobie teatr bez reżysera, bez dramaturga, bez scenografa, bez widzów, nie można go ustanowić bez aktora. Jeśli jednak, szanując samotność aktora i nie chcąc osłabić jego uwagi, chcemy wyposażyć go w towarzysza koncentracji, intuicji, to pierwsze, o czym myślimy, to muzyka".

Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze ma być jedyną w Europie prezentacją, która ocali incydentalny, ograniczony do czasu trwania spektaklu fenomen kompozytorski. Szumski zapewnia, że idzie o ocalenie niezwykłej urody tekstów muzycznych, które po zdjęciu sztuki z afisza na ogół bezpowrotnie ginęły na półce z teatralnymi archiwaliami. Nawet kompozycje autorów tej klasy, co Konieczny, Mykietyn, Ostaszewski, Radwan, Satanowski czy Schaeffer, przepadały na zawsze.

1 kwietnia o godz. 19 kompozycje teatralne wykonają podczas festiwalu muzycy Filharmonii Dolnośląskiej oraz trio Targanescu, które zagra suitę teatralną "Gestures". Usłyszymy także "Tentative music nine studies on themes of Max Ernst". Gościem specjalnym będzie Bogusław Schaeffer. W świecie polskiego teatru i muzyki - osobowość niezwykła.

2 kwietnia, także o godz. 19, zobaczymy najpierw pokaz "Nie mówię tu o miłości" [na zdjęciu] Teatru Cinema w reż. Szumskiego, czyli sceny z życia pracowników zieleni miejskiej, którzy - jak zapowiada twórca - "pomylili kierunki i zamiast w dół, kopią w górę", a potem będziemy słuchać koncertu słynnej Orkiestry Antycznej z Gardzienic z muzyką do "Metamorfoz", prowadzonych przez guru tego ośrodka Włodzimierza Staniewskiego.

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, ul. Piłsudskiego 60, bilety 30 i 25 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji