Artykuły

Opole. Konfrontacje zapięte na ostatni guzik

Osiem spektakli zostało zakwalifikowanych do 30. edycji festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska 2005".

Impreza rozpocznie się 16 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Bohaterem festiwalu będzie w dużej części Witold Gombrowicz. Rok 2004, obchodzony jako Rok Gombrowicza, przyniósł wiele premier jego sztuk oraz inscenizacji prozy autora "Kosmosu".

Na otwarcie Konfrontacji, po raz pierwszy poza Warszawą, pokazany zostanie spektakl warszawskiego Teatru Narodowego - "Błądzenie" na podstawie scenariusza i w reżyserii Jerzego Jarockiego. Na "Błądzenie" składają się dzieła z całego okresu twórczości Gombrowicza. Ciekawostką jest włączenie do adaptacji fragmentów, odczytanej z rękopisów, pierwotnej wersji "Operetki".

W drugim dniu festiwalu publiczność zobaczy m.in. spektakl Teatru Studio z Warszawy - "Biesiada u hrabiny Kotłubaj". Młodzieńczy utwór Gombrowicza, rozpisany na aktorkę i kwartet smyczkowy, powstał w adaptacji, reżyserii i wykonaniu damy polskiej sceny - Ireny Jun.

Festiwalowej publiczności zaprezentowane zostanie także "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu artystów Starego

Teatru w Krakowie.

Komedię "Dożywocie" Aleksandra Fredry w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza zaprezentuje gospodarz festiwalu - opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego, a "Pamiętnik" Witolda Gombrowicza wystawi w Opolu warszawski Teatr Dramatyczny.

Estoński reżyser Elmo Nuganen przygotował z toruńskim zespołem Teatru im. Wilama Horzycy nową wersję gombrowiczowskiego "Ślubu" z gościnnym udziałem litewskiego aktora, Vladasa Bagdonasa.

Przedostatniego dnia Konfrontacji zaplanowano "...córkę Fizdejki" wg Stanisława Ignacego Witkiewicza w realizacji wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego. Twórcą przedstawienia jest Jan Klata, uznawany za jednego z najlepszych reżyserów młodego pokolenia, jeden z laureatów tegorocznego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.

Na zakończenie festiwalu pokazana zostanie komedia z 1919 roku - "Polityka" Włodzimierza Perzyńskiego. Reżyserem spektaklu jest Rosjanin od lat pracujący w Polsce - Eugeniusz Korin. Jako imprezy towarzyszące konkursowi odbędą się prezentacje spektakli "Piaskownica" i "Żabia królowa" w realizacji artystów opolskiego teatru.

Ogłoszenie werdyktu jury nastąpi podczas finałowego dnia imprezy - 23 kwietnia. Festiwal cieszy się wielkim zainteresowaniem publiczności, do tej pory sprzedano już prawie wszystkie bilety, w tym wszystkie karnety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji