Artykuły

Linia powrotu zaczyna się na ulicy Lubelskiej

- Dla twórcy ośrodka Pogranicze, od lat wcielającego w życie ideę spotkania różnych kultur, tytułowa linia powrotu to linia odniesienia. Zbudowana z wielopokoleniowych, przenikających się doświadczeń i przemyśleń. Bohater spektaklu takiej linii nie ma - mówi reżyser PIOTR BOROWSKI przed premierą"Linii powrotu" w Studium Teatralnym w Warszawie.

"Linia powrotu" [na zdjęciu] to nowy spektakl Studium Teatralnego. Inspirowany jest książką Krzysztofa Czyżewskiego i "Burzą" Szekspira. Premiera już w czwartek.

Czy linia powrotu w waszym spektaklu jest tym samym, czym w książce Krzysztofa Czyżewskiego?

Piotr Borowski: (autor i reżyser, dyrektor Studium Teatralnego): Dla twórcy ośrodka Pogranicze, od lat wcielającego w życie ideę spotkania różnych kultur, tytułowa linia powrotu to linia odniesienia. Zbudowana z wielopokoleniowych, przenikających się doświadczeń i przemyśleń. Bohater spektaklu takiej linii nie ma. Jako dorosły człowiek dostrzegł, że nie żyje w"ciągłości rozwoju". Wszystko, co do tej pory robił, było odpowiedzią na potrzeby i ambicje innych ludzi. Nie jego własne.

Kiedy zrozumiał, że zgubił "linię"?

- Gdy na pogrzebie matki padły słowa: "Słyszałeś burzę?". Wtedy poczuł, że zaczyna się w nim rozgrywać dramat Szekspira. Przed laty był to dla niego ważny tekst. Jako młody chłopak przejął wiele cech od Ariela - ducha, który pragnie wolności. To była linia, jaką sobie wyznaczył. W pewnym momencie ją zagubił. Teraz prowadzi dialog z kimś, kto tę linię wciąż ma - Krzysztofem Czyżewskim i jego książką. Czuje, że podobnie jak Prospero rozpętujący burzę każe wrogom powtórzyć charakterystyczne gesty, tak on może powtórzyć swoje życie. A przynajmniej momenty dla niego ważne.

Kiedy i gdzie możemy obejrzeć spektakl?

- Dziś w siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 jest premiera. Gramy też 3, 4, 5, 9, 10, 11 i 12 grudnia o godz. 19. Wstęp wolny. Zapraszam również na 13 grudnia. O godz. 18 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, Pawłem Huellem i Cezarym Wodzińskim. A 14 grudnia o godz. 17 - spektakl "Król kier znów na wylocie" wg książki Hanny Krall i koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji