Artykuły

Warszawa. Jutro premiera "Złego" w Powszechnym

PRL, chuligani, piękne kobiety i zblazowani mężczyźni. Romans, kryminał i Warszawa jako jedna z głównych bohaterek. Po "Złego" Leopolda Tyrmanda - jedną z najsłynniejszych powieści o stolicy - sięgnął Jan Buchwald.

"Powieść kryminalna, romans brukowy? Ależ tak i gorzej nawet: romans z bruku zrujnowanego, z ruin i rozdołów. A jednak to lśni, tryska, brzmi, śpiewa..." - to Witold Gombrowicz o "Złym". Powieść Tyrmanda wznawiana nieustannie od 1955 roku zdobywa nowych czytelników i wielbicieli.

I to mimo zarzutów o mizerną psychologię postaci i zaliczanie jej do literatury brukowej. Od kilku lat cieszy się też nową popularnością za sprawą warszawskiego festiwalu "Niewinni czarodzieje". Imprezy przypominającej intensywny czas przełomu lat 50. i 60., kiedy młodzi ludzie dzięki odwilży zachłysnęli się na nowo literaturą, muzyką jazzową i filmem. Tyrmand jest jednym z symboli tego czasu obok Hłaski, Osieckiej czy Młynarskiego.

- Magia nazwiska Tyrmanda jest nadal silna - mówi Agnieszka Krukówna, która zagra femme fatale Olimpię Szuwar. - A "Zły" wciąga przy lekturze tak, że dopiero pracując nad przedstawieniem, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie i zmaterializować na scenie jego bohaterów.

Z wielowątkowej materii "Złego" scenarzysta Wojciech Tomczyk wybrał kilka tematów, na których skupi się spektakl.

- To przede wszystkim historia przekrętu finansowego z biletami na mecz towarzyski Polska - Węgry na Stadionie Wojska Polskiego, dzisiejszej Legii - ujawnia szczegóły reżyser Jan Buchwald. - Ważny będzie też konflikt między tytułowym Złym a przywódcą rodzącej się mafii warszawskiej Filipem Merynosem. I oczywiście wątek romansowy, czyli trójkąt miłosny między doktorem Halskim, Martą Majewską i Olimpią.

Twórcy przedstawienia zapowiadają też, że pokazywana w nim Warszawa będzie zarówno miastem z przeszłości, jak i współczesnym. Bo jak pisał Tyrmand: "Chyba nie ma takiego miasta, tak właśnie jak niepowtarzalne nigdzie indziej są warszawskie wiosenne zapachy, nastroje, uczucia i myśli".

Scenariusz na motywach powieści: Wojciech Tomczyk

Reżyseria: Jan Buchwald

Scenografia: Jan Kozikowski

Choreografia: Jarosław Staniek

premiera: piątek (22.10), spektakle: sobota (23.10) - niedziela (24.10), wtorek (26.10) - czwartek (28.10), godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji