Artykuły

Konfrontacje Teatralne międzynarodowe i lubelskie

Podczas jubileuszowych, XV lubelskich Konfrontacji kierujemy sondę na Rosję. Dla teatru polskiego możliwość obcowania z rosyjskimi artystami jest zawsze przeżyciem niezwykłym. Dlatego zaprezentujemy jedną z bogatszych kultur teatralnych, z ciągle żywą, wspaniałą tradycją warsztatu aktorsko-reżyserskiego, pozostającą w namiętnym, aktualnym sporze estetycznym z nową dramaturgią - zapowiada Janusz Opryński, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

To wielki i różnorodny świat, gdzie wiele do powiedzenia ma zarówno stolica, takie miejsca jak Centrum Dramatu i Reżyserii Alieksieja Kazancewa, ale i prowincja, bo przecież Nikołaj Kolada, którego autorski teatr pokaże na Konfrontacjach "Wiśniowy sad" i "Hamleta", jako człowiek i artysta ukształtował się w Jekaterynburgu.

Wspólnie z Tadeuszem Słobodziankiem cieszymy się z właśnie zdobytej przez "Naszą klasę" nagrody Nike. Satysfakcja tym większa, że Konfrontacje od początku towarzyszą temu projektowi. W 2007 roku, po współorganizowanych przez Festiwal warsztatach dramaturgicznych "Sztuka Dialogu" Tadeusz powrócił do pracy nad pomysłem zmierzenia się z polsko-żydowską traumą. Dwa lata temu, podczas nocnego czytania, widzowie Konfrontacji jako pierwsi poznali efekty tej pracy. Dziś możemy wszystkich zaprosić, już jako współproducenci spektaklu "Nasza klasa" w wykonaniu Laboratorium Dramatu, na teatralną premierę tego znakomitego tekstu.

Festiwal rozpoczniemy spektaklem "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu, ogromną produkcją warszawskiego Nowego Teatru, Festival d'Avignon, Théatre National de Chaillot, Théatre de la Place de Liege, Comédie de Geneve-Centre Dramatique, Théatre Royal de la Monnaie de Bruxelles i Starego Teatru z Krakowa. Do Lublina ze swoim najnowszym spektaklem powraca również Teatr Ósmego Dnia, zespół o absolutnym słuchu społecznym, który ma tutaj swoją wierną publiczność. "Paranoicy i pszczelarze" to aktualny komentarz społeczny na temat szaleństwa nieustających rekonstrukcji historycznych

W tym roku Konfrontacjom przydzieliliśmy jeszcze jedną, bardzo ważną rolę. Chcemy wesprzeć lokalne środowisko poprzez obszerną prezentację najnowszych i najciekawszych lubelskich dokonań. Showcase teatralnego Lublina, adresowany nie tylko do festiwalowej publiczności, ale i do europejskich menadżerów pokaże prace Leszka Mądzika, Pawła Passiniego, Łukasza Witt-Michałowskiego, Witolda Mazurkiewicza, Jana Bernada oraz dynamiczne środowisko teatrów tańca, skupione wokół Ryszarda Kalinowskiego i Tomasza Bazana. W ten sposób wracamy do założycielskich idei Festiwalu Konfrontacje, który u swoich początków pokazywał siłę naszego środowiska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji