Artykuły

Superprodukcja

Czarty spacerujące ulicami stalinowskiej Moskwy, Poncjusz Piłat, który okazuje się Szatanem - w "Mistrzu i Małgorzacie" świat realny przeplata się z baśnią. Janusz Kijowski podjął się trudnej próby przeniesienia kultowej powieści Michaiła Bułhakowa na teatralną scenę. To jego czwarte przedstawienie w Olsztynie, a drugie po "Pieszo" Sławomira Mrożka, odkąd został dyrektorem "Jaracza".

Spektakl, którego premiera zaplanowana jest na sobotę, to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Bierze w nim udział niemal cały zespół aktorski, a nawet studenci pobliskiego studium im. Aleksandra Sewruka. Dziesiątki kostiumów, efekty specjalne - zapadnie i przesuwane platformy - przeniosą widza z moskiewskiego mieszkania na bal u Wolanda czy miejsce sądu nad Jeszuą. To powoduje, że o przedstawieniu mówi się, że jest superprodukcją i to nie tylko na skalę olsztyńskiego teatru. Inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty" dorównuje rozmachem "Mszy za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego, którą wyreżyserował w Olsztynie w pierwszej połowie lat 90.

Premiera spektaklu 5 kwietnia o godz. 19. Są jeszcze bilety w cenie 50 zł. Na następne dni wejściówki kosztują 30 i 20 zł (ulgowy).

Obsada: Maciej Mydlak (Woland/Piłat), Artur Steranko (Mistrz/Jeszua), gościnnie Natalia Jesionowska w roli Małgorzaty i inni. Reżyseria: Janusz Kijowski. Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki. Scenografia: Bogusław Cichocki.

Konkurs na recenzję

Zachęcamy uczniowi studentów z regionu, aby podzielili się swoimi refleksjami po obejrzeniu sztuki. Tekst recenzji - do 3 tys. znaków - należy przysyłać do 29 kwietnia na adres: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4,10-118 Olsztyn, z dopiskiem RECENZJA, lub na adres e-mail: sekretariat.jaracza@teatr.olsztyn.pl, z tytułem RECENZJA.

Najlepsza praca zostanie m.in. opublikowana na łamach "Gazety Wyborczej" Olsztyn. Na uczestników czekają też nagrody: gadżety teatralne i zestawy lektur na płytach CD MP3, które ufundowała "Gazeta".

Dyskusja o "Mistrzu i Małgorzacie"

W środę 9 kwietnia o fenomenie książki Michaiła Bułhakowa opowiadać będą Janusz Kijowski, prof Andrzej Staniszewski i dr Anita Frankowska. Dyskusję organizuje Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Teatr im. Stefana Jaracza. Centrum Humanistyczne UWM, aula31 (ul. Obitzal), godz. 11.30, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji