Artykuły

Kraków. Baletowa wiosna: Od flamenco do Ejfmana

- Znowu stał się cud i dojdzie do kolejnej edycji Krakowskiej Wiosny Baletowej. Cud tym większy, że udało się sprowadzić zespoły światowej rangi - powiedział Józef Opalski, od początku współpracujący z Krakowską Fundacją Sztuki Baletowej, dzięki której odbędzie się już po raz dziesiąty wyjątkowy przegląd grup baletowych.

W tym roku rozpocznie go występ hiszpańskiej grupy tańczącej flamenco, ze słynną Christiną Hoyos [na zdjęciu], znaną choćby z filmów Carlosa Saury, takich jak "Carmen", "Krwawe gody" czy "Magiczna miłość". - To pierwsza dama flamenco w Hiszpanii - zapewnia prezes Fundacji Przemysław Śliwa. - Jej zespół odszedł już od formy tawernianej flamenco w stronę tańca scenicznego.

Dlatego też nie będziemy tu mieli do czynienia z "cepeliowską" odmianą tego tańca, z którą wiele hiszpańskich zespołów jeździ po Europie, ale z flamenco przetworzonym tak, że staje się ono sztuką na najwyższym poziomie.

Z Hiszpanii przyjedzie także Compania Nationale Nacho Duato Ballet, z trzema utworami, do których choreografię przygotował światowej sławy artysta Nacho Duato. Prowadzi on swój zespół w taki sposób, by przejmując współczesny styl tańca nie odrzucał on klasyki. Podobnie dzieje się w przypadku francuskiego Ballet de Lorraine, który specjalnie przygotował dla krakowskiej publiczności swój program. - Będzie to składanka choreografii od klasycznych do współczesnych, która jest esencją tego, co działo się i dzieje się w obecnie w świecie baletowym. To świetny zespól przede wszystkim od strony technicznej - dodaje Przemysław Śliwa.

W ramach Wiosny zobaczymy także Ballet Deutsche Oper am Rhein z Dűsseldorfu, który przyjedzie ze spektaklem "Romeo i Julia" Prokofiewa z choreografią Youri Vamos. Festiwal zakończy jesienny występ Sankt Petersburskiego Teatru Baletu Borysa Ejfmana, który w Krakowie ma już wierne grono fanów. Tym razem fantastyczni artyści pokażą nam swoją najnowszą premierę jaką jest "Anna Karenina".

Bilety na poszczególne przedstawienia można rezerwować od poniedziałku w kasach teatrów i sal, w których będą się odbywać (bilety na pokaz flamenco można także dostać w Teatrze im. J. Słowackiego). Ich ceny wahają się do 80 do 120 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji