Artykuły

Wrocław. Klata, Lupa i Masłowska w Polskim

Dwie premiery przygotowane przez Jana Klatę, a także spektakl Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej - to tylko niektóre propozycje Teatru Polskiego we Wrocławiu w nowym sezonie teatralnym.

Pierwsza propozycja, jaką teatr przygotował już na 30 września, to polska prapremiera sztuki Heinera Muellera pt. "Szosa Wołokołamska" w reżyserii, scenografii i opracowaniu muzycznym Barbary Wysockiej. Przekład przygotowali: Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera. W spektaklu wystąpią m.in. Adam Cywka, Rafał Kronenberger i Adam Szczyszczaj. Dyrektor Teatru Krzysztof Mieszkowski zapowiedział, że to będzie "prawdziwie męski spektakl".

Jan Klata swoją premierę przygotuje na 23 października i odbędzie się ona na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Sztukę "Kazimierz i Karolina" Odona von Horvatha przełożyła Monika Muskała. Klata - oprócz reżyserowania spektaklu - zajął się również opracowaniem muzycznym.

Mieszkowski przyznał, że spektakl Klaty miał być polską prapremierą, ale wrocławski teatr został wyprzedzony przez Teatr Narodowy w Warszawie, który prapremierę tego spektaklu pokaże już 9 października. - Dla miłośników teatru, znawców i dramaturgów to może być nie lada gratka: najpierw obejrzeć spektakl w Teatrze Narodowym, a później w Polskim - mówił Mieszkowski.

Na jubileusz, który przypada na 6-7 stycznia 2011 r., teatr przygotowuje sztukę z roboczym tytułem "2012" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. - Ma to być prapremiera światowa na głównej scenie Teatru Polskiego - mówił dyrektor. Natomiast dzień później Klata pokaże "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Umińskiej-Keff na Scenie na Świebodzkim.

Ponadto w związku z jubileuszem powstanie II-tomowe wydawnictwo poświęcone Teatrowi Polskiemu. Pierwszy tom - opowiadał Mieszkowski - będzie "do czytania", czyli ma się składać przede wszystkim z wywiadów z b. dyrektorami placówki, z opisu historii teatru oraz ma zawierać kalendarium wszystkich sztuk, jakie były wystawiane w teatrze. Drugi tom ma zawierać wywiady z aktorami oraz zdjęcia ze spektakli.

Mieszkowski nie ukrywał, że bardzo go cieszy kolejny powrót Lupy do Wrocławia. Premiera spektaklu planowana jest na marzec-kwiecień. - Nie wiem, co powstanie ze współpracy Lupy i Masłowskiej. Spotkali się ludzie z różnych światów i to może być bardzo ciekawe. Myślę, że z ich spotkania wyniknie coś ważnego - mówił Mieszkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji