Artykuły

Płock. Festiwal Stefana Themersona

Od 2 do 5 września Płock świętuje 100. rocznicę urodzin Stefana Themersona - światowej sławy artysty urodzonego w kamienicy przy Grodzkiej 5. Nie zabraknie spektakli teatralnych, koncertów, pokazów filmów.

Jego film "Żywot człowieka poczciwego" zainspirował Romana Polańskiego do nakręcenia słynnej etiudy "Dwaj ludzie z szafą". Nie był tylko twórcą filmowym, także pisał.

Noblista Bertrand Russell we wstępie do "Wykładu profesora Mmaa", powiastki filozoficznej Themersona napisał: "Na świecie jest zbyt wielu ludzi wierzących w zbyt wiele rzeczy i, być może, najwyższa mądrość zawiera się w zdaniu, że im mniej spraw bierzemy na serio, tym mniej wyrządzamy zła. Ci, którzy zgadzają się z tym zdaniem, znajdą w tej książce pożyteczną ewangelię". Książki tego płocczanina pochodzenia żydowskiego mają liczne wydania na całym świecie.

- O Themersonie nie było dostatecznie głośno w jego rodzinnym mieście. Może miało tak być, że musiał poczekać do teraz, okrągłej rocznicy swoich urodzin? [Themerson urodził się w styczniu 1910 r., zmarł 22 lata temu w Londynie - red.] - zastanawia się dyrektorka Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Renata Mosiołek. - Po to zorganizowaliśmy festiwal "SkArPa", by nie tylko uczcić jubilata, ale przede wszystkim zaprezentować jego sylwetkę i twórczość płocczanom. Zwłaszcza takim, którzy do tej pory mieli z Themersonem do czynienia mało, czy wcale. Chcemy przedstawić tego artystę w jak najbardziej przystępny sposób.

Zwrot "SkArPa" jest skrótem od "Spotkania - Artyści - Płock". Festiwal to wspólne "dziecko" Renaty Mosiołek oraz Piotra Bogusława Jędrzejczaka - psychologa, kulturoznawcy i teatrologa. Obydwojgu udało się namówić do współpracy płockie placówki kulturalne. W rezultacie np. w Książnicy Płockiej i Płockiej Galerii Sztuki zagoszczą wystawy poświęcone temu artyście.

Dom Darmstadt zaprasza na pokaz filmów i spotkania ze światowej sławy znawcami Themersona z Jasią Reichardt z Londynu, krewną rodziny Themersonów i jej spadkobierczynią na czele.

W POKiS-ie wystąpi znany multiinstrumentalista Sambor Dudziński. Teatr Dramatyczny da koncert słynnego jazzowego saksofonisty Włodzimierza Kiniorskiego i dwa przedstawienia powstałe na podstawie dzieł twórcy profesora Mmaa.

Na kolejny spektakl na trzecie piętro nowego budynku zaprasza też Muzeum Mazowieckie.

Renata Mosiołek: - Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy będą mogli spróbować tam urodzinowego tortu i wznieść toast. Oczywiście tortu o nietypowym kształcie, jak przystało na awangardową duszę Themersona.

Do udziału w festiwalu uczniów Małachowianki będzie namawiała Renata Kutyło-Utzig, dyrektor tej placówki. Podkreśla, że skoro młodzi ludzie zapoznają się z twórczością Brunona Schulza czy Samuela Becketta, nie powinni stronić również od Themersona. Zwłaszcza że mowa o płocczaninie.

W podtytule "SkArPy" jest zdanie: "Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona".

Piotr Bogusław Jędrzejczak: - Słowo "transgraniczny" odnosi się do przekraczania granic. Themerson był polskim Żydem, który pisał w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim. No i uprawiał sztukę, która łączyła i łączy ludzi ze wszystkich kontynentów.

PROGRAM "SKARPY"

2 września, czwartek

Dom Darmstadt, godz. 12 - projekcje filmów Stefana Themersona z prelekcjami Ryszarda Kluszczyńskiego; Teatr Dramatyczny, godz. 17 - wernisaż wystawy obrazów Wandy Warskiej i koncert Włodzimierza Kiniorskiego wraz z Digital Princezz; Teatr Dramatyczny, godz. 19 - premiera spektaklu "Mmaa" w reż. Piotra Bogusława Jędrzejaka w wykonaniu aktorów tego teatru

3 września, piątek

Dom Darmstadt, godz. 12 - panel naukowy poświęcony twórczości Stefana Themersona z udziałem: Małgorzaty Sady ("Gaberbocchus Press - eksperyment wydawniczy"), Nicka Wadleya ("Stefan Themerson. Obrazy, dźwięki i znaczenia"), Jasi Reichardt ("Album Stefana Themersona"), Adama Dziadka ("Europa"), Adama Gwizdały ("O muzyce >>Świętego Franciszka i wilka Gubbio czyli Kotlety świętego Franciszka<<") i Tomasza Majewskiego ("Awangarda dla dzieci"); Płocka Galeria Sztuki, godz. 15 - wystawa "W kręgu Themersonów"; Książnica Płocka, godz. 18 - wystawa "Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim" poświęcona życiu i twórczości Stefana Themersona; Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, godz. 19 - promocja specjalnego wydania "Gościńca Sztuki" poświęconego życiu i twórczości Stefana Themersona; POKiS, godz. 20 - recital "Manufaktura" Sambora Dudzińskiego

4 września, sobota

Dom Darmstadt, godz. 12 - VI Mazowieckie Biennale Grafiki i Młodzieży "Portret Kazia Bazgroty", rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż wystawy pokonkursowej; Teatr Dramatyczny, godz. 19 - "Święty Franciszek z Gubbio czyli kotlety ś. Franciszka" - spektakl Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania

5 września, niedziela

Muzeum Mazowieckie, godz. 19 - "Urodziny Stefana Themersona", "Płock Percussion Duo" (Mieczykowski/Zawadzki), "Pędrek Wyrzutek" (spektakl Stowarzyszenia Teatralnego Badów), toast i tort urodzinowy.

Na zdjęciu: "Święty Franciszek z Gubbio czyli kotlety ś. Franciszka", Teatr Wielki, Poznań

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji