Teatr im. Juliusza Osterwy
Teatr rozpoczął działalność w styczniu 1946 jako Teatr Miejski im. Józefa Korzeniowskiego. W czerwcu 1947 na kilka miesięcy został zamknięty. Wznowił działalność w październiku 1947 jako Teatr Miejski Ziemi Lubuskiej im. Juliusza Osterwy. Rok później na jeden sezon stał się filią Teatru Polskiego w Poznaniu. Reaktywowano działalność pod nazwą Teatr im. Juliusza Osterwy w listopadzie 1960.
Budynek Teatru wzniesiony został w 1873 roku. Projektant i budowniczy obiektu są nieznani. W 1886 roku na zapleczu sceny wzniesiono teatr letni (później rozebrany i przeniesiony do Lubniewic). Przedstawienie inaugurujące działalność teatru odbyło się w 1886 roku. W niezmienionym stanie teatr przetrwał do czasów I wojny światowej, kiedy został częściowo zniszczony. W 1917 zaniechano odbudowy teatru letniego, a teatr zimowy zmodernizowano.
W 1923 rozpoczęła się przebudowa wnętrza na podstawie planów opracowanych przez Karla Meyera. Zmieniono układ pomieszczeń, organizację sceny i instalacje techniczne (ogrzewanie, elektryczność), wybudowano wtedy główny portyk z trójkątnym tympanonem. Autorem dekoracji wnętrza budynku był artysta Sandforth. Po trwającej kilka lat przebudowie, budynek uzyskał wygląd, jaki ma do dzisiaj. W 1971 roku Teatr został wpisany do rejestru zabytków.
Budynek Teatru Letniego to jeden z niewielu tego typu obiektów historycznych w Polsce. Był miejscem ogródkowych spotkań muzyczno-towarzyskich. Po II wojnie światowej zamurowano okno sceniczne, a budynek przekształcono w malarnię i magazyn. Dopiero po kompleksowej modernizacji, od czerwca 2003, najpierw na prowizorycznie zbudowanej estradzie, a później już w zmodernizowanym budynku, powrócono do tradycji prezentowania na żywo spektakli, koncertów i recitali w ramach Sceny Letniej.
Sezon: 1960 / 1961
Kierownictwo
dyrektor:
Zbigniew Szczerbowski
kierownik artystyczny:
Zbigniew Szczerbowski
kierownik literacki:
Bogdan Danowicz
kierownik muzyczny:
Marianna Kurowska
Zespół artystyczny
reżyserzy: Zbigniew Szczerbowski
scenografowie: Michał Puklicz
aktorzy: Eliza Bortnowska-Peter, Stanisław Buchta, Helena (Halina) Bulikówna-Kujawska, Maria Bystrzyńska-Rosłan, Joanna Ciemniewska, Krystyna Czarnecka, Barbara Drogorób, Wiktoria Felczyńska-Ogińska, Aleksander Gajdecki, Lubomir Jabłoński, Jerzy Jasiński, Antoni Jurasz, Bronisław Kassowski, Manuela Kiernikówna, Maria Kochańska-Jabłońska, Tadeusz Kosudarski, Eugeniusz Kujawski, Alina Lipnicka, Irena Malkiewicz, Stanisław Masłowski, Konrad Morawski, Stanisław Moskalewicz, Ludwina Nowicka, Janusz Obidowicz, Teofil Ordoński, Ryszard Ostromęcki-Waldeck, Stanisława Radulska, Mirosław Smolarek, Maria Stróżyńska , Bogdan Szymkowski, Wojciech Turowski, Kazimierz Wójcikowski, Jerzy Zasuń, Bogdan Zieliński
adepci: Jerzy Śledziński, Barbara Stesłowicz
inspicjenci: Krystyna Hebda