Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Artystyczny

Teatr miał siedzibę przy ul. Wolskiej 32. Wcześniej, na sali tej działał przez kilkanaście lat, ze zmiennym szczęściem, dzielnicowy Teatr Popularny. Pierwsza propozycja kierownika teatru Stanisława Śliwińskiego, operetka Oskara Straussa Bohaterowie, była grana przez kilkanaście dni.

Uznani artyści, podpora repertuaru, jak na przykład Józef Redo, po występie w jednym tytule, odeszli z zespołu. Teatr, w anonsach prasowych, zaczął funkcjonować jako Teatr Artystyczny “Italia”. Wzorem, śródmiejskich kin, od 4 listopada 1933 roku rozpoczął prezentację filmów z dodatkiem rewjowym. Amerykańskie filmy z gwiazdami Claudette Colbert, Kay Francis, Silvią Sidney, Cary Grantem, uzupełniane były artystycznymi programami pod tytułem “Parada Wesołków wita was” “Chodź na górę”.

W literaturze przedmiotu, zakończenie działalności teatru wskazuje się w lutym 1935 roku. Teatr w podobnym repertuarze anonsował przedstawienia do kwietnia 1934. Ale i jesienią tego roku, regularnie zajmował pozycję w prasowych repertuarach. Stanisław Śliwiński od stycznia 1935 występował na scenie Teatru Letniego, nie kierował więc już zapewne sceną przy Wolskiej.

Ewa Hevelke (2018)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918-1939, PIW, Warszawa 1976

 

Sezon: 1933 / 1934

Kierownictwo

kierownik artystyczny:
Stanisław Śliwiński

Zespół artystyczny


aktorzy: Ada Owidzka, Józef Redo, Paulina Śliwińska, Karol Wojciechowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji