Teatry i zespoły

Trwa wczytywanie

Teatr Stołeczny

Teatr działał przy ul. Bielańskiej 5, w budynku zaprojektowanym przez Szymona Bogumiła Zuga. Na tyłach pałacu, w 1918 roku dobudowano pokaźnych rozmiarów salę estradową na 1200 miejsc. Tu w okresie dwudziestolecia miały swoje siedziby najważniejsze teatry operetkowe, przejściowo znalazł miejsce, po pożarze macierzystego teatru, zespół Rozmaitości. W latach trzydziestych zaś, przedstawienia pokazywały teatry żydowskie m.in. teatr Idy Kamińskiej.

Teatr Stołeczny był komercyjnym przedsięwzięciem. Reklamował się jako „największy i najtańszy teatr w Warszawie” - bilety można było kupić w cenach od 4 marek polskich.

Stołeczny rozpoczął działalność 24 października 1919 roku premierą Orfeusza w piekle  Offenbacha. Już dzień później, w ramach popołudniowych przedstawień wystawiono jednoaktówki: Człowiek o szklanych oczach, Ira (tekst Andrzej Włast, muz. Aleksander Piotrowski), Pierwsza miłość Kubusia szkic Piotra Wolffa.

Miesiąc później, 17 listopada 1919 roku dyrekcja teatru dała ostatnie przedstawienie operetki M. Reimana i O Szwartza Królowa przestworza i polubownie rozwiązała umowy z zaangażowanymi aktorami.

Do ostatniej, zapowiadanej premiery operetki Urwis hrabianka Waltera Kollo, z Heleną Kamińską w roli głównej i reżyserii Józefa Muclingr-Adama, już nie doszło. 14 grudnia Teatr Stołeczny pożegnał się programem składanym i przeszedł do historii.

Ewa Hevelke (2017)

Bibliografia:

  • Edward Krasiński, Teatry Warszawskie 1918–1939, P.I.W., Warszawa 1976

Sezon: 1919 / 1920

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji